| matcastl a întrebat:

Care este diferența dintre portul USB si USB 2- un PentiumIII, poate avea USB2?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Diferenţa dintre USB 1. 1 şi USB 2. 0 constă în diferenţa vitezei de transfer.
În genere, un dispozitiv compatibil USB 1. 1 merge fără probleme şi pe 2. 0 doar că transferă ca la 1. 1 (adică mai lent) şi un dispozitiv compatibil USB 2. 0 merge înfipt şi într-un 1. 1 dar va merge ca pentru 1. 1. (există foarte, foarte puţine excepţii)
În principiu, orice calculator poate avea USB 2. 0, dacă i se pune.
Calculatoarele produse după 2007 - 2008, de regulă au USB 2. 0 dar nu neapărat.
Pentrium III...hmm... asta nu-mi spune nimic. Anul fabricaţiei m-ar ajuta mai mult. Totuşi, cel mai bine poţi verifica dând click dreapta pe my computer, properties, hardware, device manager şi te duci la Universal Serial Bus Controller şi vezi dacă este în acea listă şi un USB version 2. 0 (sau ceva de genul).
Dacă nu are şi vrei cu tot dinadinsul să pui aşa ceva pe calculatorul tău Pentium III, poţi cumpăra un adaptor PCI pentru USB 2. 0 (aşa cum am făcut eu la calculatorul meu fabricat în 2004).
Nu ar trebui să coste mai mult de 80 de lei dar, mai ştii?thinking

2 răspunsuri:
| 334499 a răspuns:

Diferenta dintre usb 1. 0 si usb 2. 0 e ca usb 2. 0 e de 40 ori mai rapid, cu o rata de transfer de 480 Mbps (megabits per second), in timp ce usb 1. 0 are o rata de transfer de doar 12 Mbps.
Si da, un pentium 3 poate avea usb 2. 0winking

| belltech a răspuns:

Un p3 poate avea USB 2. 0 doar daca are o placa aditionala cuporturi usb 2. 0. chiar si primele placi de P4 nu-l aveau, producatorii de mobo integrau un controller, cel mai adesea de la NEC. Oricum chiar si cu USB 2. 0 viteza maxima de transfer e in jur de 35MB/s fata de cei 60 teoretici. Daca vrei un hdd extern pe usb va fi chinuitor de lent.