| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un sistem de operare pe 32bit şi un sistem de operare pe 64bit?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pe 64 bit este mai la moda poti juca ultimele jocuri bune care nu merg pe 32 bit

| August99 a răspuns:

Cel pe 32bit poate sa foloseasca doar un numar limitat de memorie RAM iar cel pe 64bit pot folosi mult mai multa

| FuriaGogoasei a răspuns:

Versiunile pe 64 de biţi de Windows pot utiliza mai multă memorie decât versiunile pe 32 de biţi de Windows. Aceasta ajută la micşorarea timpului petrecut la transferul proceselor în interiorul şi în afara memoriei prin stocarea mai multor procese în memoria cu acces aleatoriu (RAM) şi nu pe hard disk.
Windows-ul pe 32 biti mananca maxim 3.5 gb memorie ram.
Winodws-ul pe 64 biti, pana la 128gb de ram.