| PickMe a întrebat:

Care este diferenta dintre megapixeli si ultrapixeli?

DAU FUNDA! :*

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ultrapixel=megapixel. Toata treaba cu ultrapixelii a fost adusa de HTC ca sa iti laude camera. Asa cum si cei de la Apple, in 2010, cand au lansat iphone 4 ziceau ca mama, ecranul lor retina. O prostie. Retina era ca orice ecran si e depasit de multe altele de azi(Cate telefoane nu sunt cu ecrane hd/full hd azi...).
Asa e si aici. Cei de la HTC le-au spus ultrapixeli ca sa para mai deosebit, sa atraga orice "inteligent" ca ar avea ei ceva mai deosebit... Ma rog, deci 1 ultrapixel=1megapixel.
Motivul real pentru care le-au zis ultrapixeli e ca senzorul e ceva mai bun fata de restul pietei, insa nimic in plus. Ramane valabil ce am zis mai sus. Asta e marea diferenta, ca senzorul e bun pentru pozele facute noaptea. https://www.youtube.com/watch?v=VToeduqmpJQ comparatie cu s4. In rest, nimic special.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Imaginile digitale sunt compuse din foarte multe puncte mici, fiecare avand o anumita culoare, numite pixeli. Camera foto are la randul ei un senzor cu ajutorul caruia capteaza imaginile, acest senzor fiind la randul lui format din mai multe puncte foarte mici, numite tot pixeli. Numarul de pixeli ai senzorului vor da numarul maxim de pixeli din care poate fi formata fotografia. In principiu, cu cat numarul de pixeli este mai mare, cu atat calitatea imaginii este mai buna.
Pentru ca o imagine contine foarte multe astfel de puncte, se folosesc multipli (kilo=1.000, mega=1.000.000, poate in curand chiar giga=1.000.000.000). Astfel, un megapixel nu este altceva decat 1 milion de pixeli, altfel spus o imagine de un megapixel este formata din 1 milion de puncte distincte.
Ultrapixelul este doar o denumire comerciala, prin care unii producatori de camere foto/video vor sa arate ca dimensiunile pixelilor de pe senzorul aparatului lor sunt mai mari decat la alte aparate, prin urmare fiecare pixel va capta mai multa lumina iar fotografiile rezultate vor avea calitate mai buna, chiar daca numarul de puncte din care va fi formata imaginea nu este atat de mare.
Desi nu am studiat problema, sunt de parere ca e doar o chestiune de marketing. Oricat de clar ar fi un punct, unul e unul, doi e doi, insa e posibil ca de la un anumit numar de puncte, acestea sa devina atat de mici incat pur si simplu sa nu mai conteze numarul lor.

| K0sti a răspuns:

Nu exista ultrapixeli! Cum spunea si "regis", e doar o chestie de marketing!

| PedoBarbie a răspuns:

Ultrapixeli sunt peste megapixeli.

| SimpluAndrei a răspuns:

Un ultrapixel este echivalentul a 4 mega pixeli

| Luci3344 a răspuns:

Pai o camera de 4 ultrapixeli face pozi mai bune decat una clasica de 12 megapixeli! Funda plzzz

| ASTEF a răspuns:

Ultrapixeli sunt mai multi decat megapixeli! Te rog frumos sa-mi dai funda ca nude mult timp sunt pe TPU si de aceea o vreau!