| syjey a întrebat:

Care este diferenta dintre un notebook si un laptop?

Răspuns Câştigător
| mihaela31 a răspuns:

Un notebook este mai micut si nu poti juca jocuri mari pe el,este mai mult pentru muzica,mess,si nu are lacasul acela in care poti introduce cd-uri,dvd-uri,pe cand un laptop are,este mai mare,are memorie mai mare, preturile lor sunt diferite, un notebook e mai ieftin.Notebook = laptop, doar ca in afara sunt notebook-uri, in Romania laptop-uri.
Netbook = mini laptop
Laptop vs. Mini laptop - diferente la dimensiune. Laptop-ul este considerat orice portabil cu display-ul de la 13inch in sus.O data cu diferentele de dimensiune, apar si diferentele de configuratie, tehnologie, echipare. In general netbook-urile sunt folosite la activitati de birou, navigare pe internet, putine aplicatii media. Sper ca ti-am fost de ajutor, Funda?happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o diferenta, cuvintele sunt sinonime. Mi se pare ca faci confuzie, la fel ca respondentii anteriori, intre notebook si netbook. Acesta din urma are display-ul mai mic, de regula pana la 10-11 toli(25, 4 - 27, 8 cm) si caracteristicile mai slabe (procesor, memorie RAM, capacitate harddisk etc). Numai bine!

Apache
| Apache a răspuns:

Performanta!
...un notebook este mai mic,in general mai ieftin...dar are performante mai proaste! in general un notebook este folosit pentru filme,muzica si internet!
un laptop este mai mare,mai greu, este folosit pentru mai multe sarcini, inclusiv jocuri si este mai scump datorita performantelor superioare!
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t102244.html

| solumaam a răspuns:

Prin anii 90 erau diferente intre ele notebook-ul era asociat cu agende electronice mai evoluate, pe care puteai să scrii un document, să scoţi la imprimantă, să foloseşti o dischetă, dar cam atît. Prin urmare, era o diferenţă faţă de un adevărat laptop.
In ziua de astazi nu mai este nici o diferenta pentru ca sunt acela-s lucru!
Poate pe viitor vr apare iarasi diferente intre denumirile lor!

Răspuns utilizator avertizat