| anonim_4396 a întrebat:

CARE ESTE DIFERENTA INTRE O CAMERA FOTO DIGITALA FUJIFILM SI UNA NIKON COOLPIX CREDETI CA CEA DIN URMA ESTE MAI PERFORMANTA AVAND ACEIASI PIXELI DIFERENTA ESTE CA PRIMA ARE ACUMULATORI SI CARD DE MEMORIE SI CEA DE A DOUA BATERII SI I SE POATE PUNE CARD DE MEMORIE!

2 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

Diferentele sunt multiple:
- tehnologia folosita poate sa fie diferita chiar daca ai acelasi numar de pixeli
- nuantele de cu culoare
- meniul difera
- setarile pot fi libere sau blocate
- La o camera nu conteaza doar megapixelii, sunt mult mai multe setari care sunt luate in considerare
- zoom, lentile, dispozitiv de focalizare, stabilizator....etc

| Zoombe3 a răspuns:

Diferenta poate consta si in acumulatori fiindca sunt mai scumpi si mai buni decat niste baterii, ori ca prima are card iar a doua are doar slot. De cele mai multe ori diferenta consta in denumirea firmei. Eu am un Sonny de 1200 de lei cu dotari care la alta firma le gasesc la preturi de 500 de lei.