| DeathLord93 a întrebat:

Care este diferenta la windows?
Adica Home Premium Pro Ultimate

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Desi as putea sa iti dau un copy paste al rezultatelor unei cautari de tipul windows editions comparison, pe scurt:

Versiunea home se adreseaza unui utilizator casnic pe cand cea pro, unuia de business.

Pe scurt utilizatorul de business (adica cel care lucreaza sa isi castige painea), are practic nevoie de mai multe servicii de comunicare de exemplu, sa poata sa navigheze pe retele complexe de calculatoare, securitate cu acces limitat, remote services, share de documente, etc...

Spre deosebire de userul casnic care nu are active directory acasa pentru ca nu are ce face sau alte terminal services, etc.

In general windows pro spre deosebire de cel home, incarca mai multe servicii in memorie, servicii pe care tu nu prea ai nevoie de ele, ca user normal.

Ti-am dat doar cateva exemple, dar ele sunt mult mai multe.

| cristimihailov a răspuns:

Trebuia sa precizez ca ceea ce am scris eu este pentru windows 10.

Deoarece windows 7 e mort. Asteapta doar sa fie ingropat.

| QweRty777 a răspuns:

Windows 7 este disponibil în şase versiuni: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise şi Ultimate. Dintre acestea ne interesează doar patru - Starter, Home Premium, Professional şi Ultimate. Home Basic este disponibilă doar în anumite ţări iar Enterprise este comercializată la volum, pentru companii.

Iată care sunt cele mai importante diferenţe între versiunile de Windows 7:

Starter Home Premium Professional Ultimate
Versiune pe 64 de biţi Nu Da Da Da
Memorie RAM suportată (64 biţi) - 16 GB 192 GB 192 GB
Procesoare suportate 1 1 2 2
Backup and Restore Center Nu face backup în reţea Nu face backup în reţea Da Da
Monitoare multiple Nu Da Da Da
Schimbare wallpaper Nu Da Da Da
Windows Mobility Center Nu Da Da Da
Efecte Aero Nu Da Da Da
Multi-Touch Nu Da Da Da
Windows Media Center Nu Da Da Da
Criptare sistem de fişiere Nu Nu Da Da
Remote Desktop Nu Nu Da Da
XP Mode Nu Nu Da Da
Schimbarea limbii interfeţei Nu Nu Nu Da
Bootare de pe harddisk virtual Nu Nu Nu Da
Windows 7Windows 7

Prin urmare, principiul este acelaşi ca la Vista. Dacă vrei să ai toate funcţiile, alegi versiunea Ultimate.