| Alberto_8291 a întrebat:

Care este mai bun, windows 7 sau windows xp profesional? Cine imi zice primeste funda.

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea Windows 7 dar trebuie avut in vedere si daca un calculator are cerintele de sistem pentru acesta. Windows XP are cerinte de sistem mai mici, asa ca este foarte bun pentru calculatoarele mai putin performante. Numai bine!

| jabiilord a răspuns:

Windows 7 uite de ce si cum se instaleaza:
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html

| JaJe a răspuns:

Alberto, sunt atatea intrebari de genul XP vs W7, incat nu-si are rostul, vor fi discutii neterminate ca ba XP e mai bun, ba W7 e mai bun, ca ba Linux etc. fiecare cu parerea lui. Chiar si pentru unul care foloseste calculatorul doar pentru muzica, filme, cateva jocuri si navigare online si detine XP poate sa spuna ca XP este mai bun, sau cei care detin XP dar nu au incercat W7 spun ca XP e mai bun, sau cei care au incercat dar nu s-au potut adapta, ca vezi doamne pana te obisnuiesti, mai bine raman pe XP si tot asa.

Parerea mea, asta daca vrei sa imi asculti sfatul, Care am incercat de la W98 pe vremuri, XP PRO, Vista, W7 si Linux e ca Windows 7 ramane cel mai bun fara discutii.

Daca e cazul iti fac o lista de avantaje ale Windows-ului 7 fata de XP, Dar iti dau cateva ca sa iti faci o idee:
-XP va disparea in urmatorii anii asa cum a disparut W98 la aparitia XP. (statisticile au aratat ca W7 este in TOP)
-Design-ul este unul mai atractiv si mai frumos decat XP
-Securitatea este de asemenea FOARTE imbunatatita fata de XP ceea ce ii dau un mare PLUS!
-Tot mai multe programe, sau driverele apar special configurate pentru W7 decat XP
-Un alt motiv este ca atunci daca esti pasionat de Gaming (ca si mine) si esti fericitul detinator unei placii video performante care suporta DirectX 11, surpriza, windows XP nu va putea folosi la maxim puterea unei placii video cu DirectX 11 fiindca Windows XP suporta maxim DirectX 9.0c (DirectX 10 in cazul versiunilor non-oficiale ale driverelor)

Singurul motiv pentru care recomand XP in loc de W7 este daca ai un calculator "de pe vremea dinozaurilor" cu 256Mb Ram si 0, 5Ghz Procesor (sa fim sinceri, cati dintre noi au calculatoare cu mai putin de 1GB RAM si cati au de 1GB sau mai mare de 1GB?) Doar nu costa o avere o placuta ram de 1GB. Si lista continua.

Windows 7 Merge si pe un sistem cu 1Ghz Procesor si minim 1GB RAM.

Citind comentariile de mai jos:
-W7 nu este un moft! este o necesitate cand vrei fluiditate si securitate.
-Jocurile pentru calculator functioneaza mai bine pe W7 decat pe XP
-Unii spun ca nu toate programele merg pe W7, nu zau? va rog sa le numiti! poate in primile luni de la aparitia W7 nu erau functionale marea parte a programelor, dar cu timpul au aparut update-uri si pentru W7, 99% dintre programe functioneaza perfect si pe W7

| chakuza a răspuns:

Eu am W7 SP 1 si nu am avut probleme cu el de cand l-am bagat.

| conundrum a răspuns:

Depinde ce pc ai. daca ai unul mai slabut xp/daca ai unul mai bunicel 7. Oricum per total 7 e mult peste xp(e si diferenta de 9 ani intre ele)

| Damasc a răspuns:

Depinde de configuratie pc-ului tau si de modul in care ai de gand sa il folosesti. Daca doar te joci/muzica/filme cel mai recomandat este xp, windows 7 este folosit in general pentru diferite programe + ca xp-ul consuma mult mai putine resurse.Eu folosesc xp si sunt foarte multumit.

| TheExpert01 a răspuns:

Normal ca xp profesional si 7 e bun dar nu e bun de jocuri ca merge ff greeu... funda?

| pure9 a răspuns:

Windows 7 este mai bun, mai ales ca inca il imbunatatesc. designul este luat dupa windows vista si arta destul de bine. ti-l recomand, mai ales windows 7 ultimate.

| Gabiii a răspuns:

Windows 7 e cel mai tare! smug

| f1r3TiG3R a răspuns:

Ma avand in vedere ca win 7 are functii noi si de inalta calitate pe cand win xp nu are avantaje de loc adica la ce sa te astepti la windows aparut la 1 an dupa win 2000.

win 7 are versiuni noi ala softului media player 11 interfata aero teme superpersonalizabile meniul de start e mai simplu si mai eficient.
pana si utilitaea e crescuta e crescuta la win7

e am folosit si win xp si vista si 7 am folosit chiar si sisteme de operare linuk ubuntu kde(etc) si mac de la Apple s toate a mers ok da mac si win 7 sunt cele mai bune

| ioana_5848 a răspuns:

Windows xp profesional este cel mai bun windows! eu stiu asta de la un informatician care vine mereu sa imi repare pc-u` cand am ceva probleme... sper ca te-am lamurit. Funda? happy

| Spritero a răspuns:

Windows 7 poate fi denumit un moft.ca arata mai special.Trebuie sa ai un calculator foarte bun sati mearga ala bine... Daca vrei un windows rapid si bun la toate e windows proffesional xp2000 ia-l pe asta ca e ff bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista un raspuns clar la intrebarea ta.
Unele calculatoare avand resurse harware au nevoie de Windows 7 si merg mai bine cu acest sistem de operare in timp ce sistemele slabe calitativ la resurse hardware nu merg de exemplu cu Windows 7 ci cu XP.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Windows 7

| MaDrogezCuPepsiCola a răspuns:

Windows xp e super bun! din ala am si eu! eee soooooper!

Funda?

| nataliaduchess a răspuns:

Eu folosesc windows xp profesional.e foarte bun.ma descurc foarte bine cu el. sper ca acesta sa il alegi. funda

| Jesus24 a răspuns:

Cu siguranta windows 7 eu il am si merge mai bine ca XP, e super tare.

| dragos2003 a răspuns:

Eu am Windows XP Profesional asta este bun. funda?

| AlexX_4421 a răspuns:

...e clar ca OS 7 are o gramada de upgrade-uri si multe alte chestii dar si windows xp e bun. OS 7 nu mrg pe orice pc-uri are si el niste cerinte din cate stiu OS xp mrg oricum, si la cum arata nici nu mai spun...

PS:Eu am Windows 7 Home Premmium

| AlexX_4421 a răspuns:

Acum windowsul meu s-a upgradat singur a devenit OS 7 SP1(SERVICE PACK 1) s-a facut un concept si pentru OS 8 dar cine stie cand va aparea de abia a aparut 7 sp1

| NyanCat99 a răspuns:

Dupa cate stiu eu, windows 7 este cel mai bun.

| geoloveEdward a răspuns:

Windows xp e mai bun am avut si eu si crede-ma e bunhappyfunda?

| gh3 a răspuns:

Windows 7, deoarece are drivere si aplicatii multe.

| Dumi_8366 a răspuns:

Salut am doar o funda si n-ar strica daca miai dao mie, Mai bun este Windows Profesional, fiinda ca el merge toate programele dar la windows 7 nu merg defel jocurile la calculator si nici unele programe dar este mai comod de folosit. Sper ca o sa-mi dai funda

| xBluSkittles a răspuns:

Dupa parerea mea este mai bun windows xp profesional

| antidote a răspuns:

Bun din ce punct de vedere? Daca vrei un SO care sa ruleze pentru un sistem vechi, atunci windows xp este solutia ta. Daca ai un sistem mai bun, atunci Windows 7 clar castiga datorita securitatii sporite, stabilitatii, compatibilitatii si nu in ultimul rand datorita aspectelor grafice.

| AGenius a răspuns:

Am avut eu windows 7 home premium si e destul de tarre
acum am windows 7 professional si e cel mai nou windows.e super, putin mai performant decat home premium.
P.S. Nu iti recomand windows xp pentru ca e foarte prost si se blocheaza repede. nici macar nu se compara cu windows 7!

| buntom a răspuns:

Xp este cel mai bun, pe el poti sa pui orice aplicatie, dar daca vrei fita foloseste win 7, dar eu as alege xp, chiar daca as avea CD-urile originale, tot xp