| virusake a răspuns:

Nu conteaza interfata. Atat timp cat au PCIe, toate sunt compatibile intre ele.

Iti recomand sa faci un efort pana la asa ceva:
...5-128-bit/
Este minimul de care ai nevoie pentru o placa dedicata. In rest, din ce ai ales, au o peformanta foarte slaba si nu isi merita banii.

Acel GT440 vine cu un bus de memorie de 128 bit (fata de 64 cat au cele din categoria de pret), memorie de tip GDDR5 la o frecventa de 3200 MHz si un procesor grafic GF108 cu o frecventa de 810 MHz fabricat pe 40 nm.

Daca nu rulezi jocuri extrem de pretenioase pe o rezolutie de 1920x1080 sau mai mare, cu siguranta 512 mb sunt suficienti.

1 răspuns:
| JustCosmin a răspuns:

Ambele sunt identice, diferenta e ca o placa e pe PCI Express 2.0 si una e pe 2.1. O placuta video 2.0 o poti pune pe 2.1, dar una 2.1 nu o poti pune pe 2.0, asa ca trebuie sa vezi exact in datele de la modelul tau de placa de baza.