| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Care sunt cele mai bune aparate foto pentru amatori? Nu ceva mega scump si profesionist, ma refer doar sa aiba o calitate destul de buna ca pozele ca iasa cat de cat ok.

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu am un Nikon p500 cu zoom 36x si am testat un Canon m3 zoom 3x.
Imi venea sa arunc Nikonul.
Obiectivul cu cat are mai multi x au trebuit sa faca mai multe compromisuri.

| LinxCont a răspuns:

Trebuie sa aiba stabilizator optic de imagine si daca se poate si zoom mare pentru a putea face poze obiectelor aflate la distanta mai mare. Trebuie cautate pe net poze facute cu modelul respectiv de aparat pentru a vedea calitatea pozelor.
Pentru calitate mai buna a pozelor trebuie folosit un aparat cu senzor mare, care face imagini de calitate: DSLR, mirrorless, dar sunt mai scumpe, iar pentru a putea face poze la distante diferite, se schimba obiectivele.

Pentru poze fara mari pretentii, aparatele Canon sunt destul de bune, apoi Samsung, Sony. Depinde de buget si neaparat trebuie vazute poze facute cu aparatul respectiv. Sunt foarte multe modele si calitatea pozelor difera mult de la un model la altul.

Conteaza si meniul, viteza cu care face pozele, focalizarea, calitatea imaginilor, ce fel de filmare face, la ce rezolutie, daca in timpul filmarii se poate folosi zoomul optic (de preferat e sa se poata folosi), daca are sau nu stabilizator optic de imagine, ce fel de acumulator foloseste. Cele care folosesc baterii, merg si cu acumulatori Ni-MH, care se gasesc usor. Daca se foloseste acumulator Li-ion dedicat, avantajul e dimensiunea redusa a acumulatorului insa pretul acumulatorului e mai mare si daca se ramane in pana de acumulator, e mai greu de gasit acumulator de schimb. La cele cu baterii, putem gasi mai usor baterii sau acumulatori Ni-MH de schimb.

| Voicu_Toma_2000 a răspuns:

Eu ti-as recomanda acest aparat foto:Benq DC C1430 stiu ca nu e profesional dar are 14 Mp si face poze excelente, deci geniale crede-ma si are o memorie de 1gb si intra si card si daca nu ma insel un care de 2 gb ti-l da cadou, nu stiu daca si acu dar cand l-am luat eu dadeau