| adutza12 a întrebat:

Care sunt proprietatile ecranului (de la monitorul calculatorului)?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Mai adaugă la ce a zis relix strălucirea şi nivelul de contrast.

| Danιel a răspuns:

Daca am spune proprietatile la general, ar fi mai multe si chiar cred ca multi dintre noi le ignoram pentru ca sunt caracteristici de fabricatie. Spre exemplu, cand dorim sa ne achizitionam un monitor nou, esentialii factori care depind de cerintele noastre pot fi: tipul de componenta electronica (CRT, LCD, TFT-LCD sau plasma), raportul de aspect (4:3 - standard, 16:9 - wide), diagonala (inch), frecventa de reimprospatare (hz), timpul de raspuns (mersi) si rezolutia (px). Sunt si mai multi dar eu in general, nu prea dau importanta, spre exemplu consumul de putere electrica. In ziua de azi, vezi si tu... Tot ce alimentam necesita putere, oricat de mare ar fi, nu poti sa depinzi dupa ceva economisitor.

| Ssshadow a răspuns:

Nu prea stiu ce ai zis dar daca e asa cum am inteles eu dai click dreapta si dai proprietati (in engleza screen resolution) si selecteaza.