| bestfully a întrebat:

Care telefon e mai bun? Sony Ericson Elm sau Se w660i? W660i este un model mai vechi, pe cand celalalt este mai nou. De asta nu prea as avea inredere in el. Care din cele 2 are sunetul mai bun si in casti si la difuzor? Ma refer la claritate si la volum. Care este mai rezistent si mai performant? Sunt mari diferentele intre ele? As vrea un raspuns sincer de la cei care au avut aceste telefoane.

1 răspuns:
| Jonny93 a răspuns:

Am reusit sa-mi fac si eu cont, raspunsul anonim la aceeasi intrebare din zona conversatii e al meu:
Eu am si W660i si ELM-ul,
1. volumul la difuzor e mai mare la W660i
2.calitatea in casti e mai buna la W660i (castile din pachet W660i, cele de la elm sunt niste chestii de 2 lei)
3. Mai rezistent, nu stiu la ce te referi, daca la rezistenta fizica, inca nu au avut cazaturi prea grave niciunul dintre ele,
4. daca te referi la baterie e buna si la ELM, dar depinde cat il utilizezi ca are mult mai multe fctii care consuma bateria
5. diferente: -calitatea pozelor la ELM datorita celor 5 MP,
- autofocusul, care este un real ajutor daca folosesti telefonul pentru poze de aproape, sa nu te sperii daca pe ecranul telefonului apar pozele neclare(cand focalizezi claritatea e super, cand faci poza, apare un pic sters dar nu extraordinar de rau), pe calculator se vede bine (oricum probabil stii si de la W660i ca in general SE fac cele mai bune poze la lumina naturala, afara, saore, chestii,
-blitul, ajuta cand faci poze aproape, MAXIM un metru, dar e foarte binevenit.
-semnalul apare mai mereu pe telefon o linie sau 2 ca e montata antena jos, de unde il tii cu mana, dar nu se opreste in timpul convorbirilor,
-o prostie pentru ELM, dar nu cred ca o sa te deranjeze, este ca nu are camera secundara pentru apeluri video, insa functia apeluri video are si foloseste camera principala.
-alte diferente care il avantajeaza: Wi-Fi, aGPS, accelerometrul care roteste automat ecranul in browser, music player si foto viewer, senzorul de lumina care creste automat luminozitatea ecranului pentru a mari claritatea la lumina puternica si stinge tastele pentru a economisi baterie si scade luminozitatea ecranului la intuneric pentru a exonomisi bateria si aprinde tastele pentru a fi vizibile, cateodata e enervant ca nu-l poti dezactiva, dar te obisnuiesti, in rest nu am observat fctii care sa fie prezente la W660i si sa lipseasca la ELM, eu il recomand, are un aspect placut, browserul merge bine, o sa te incurci oleaca la scris mesaje deoarece spatiul s-a mutat de pe # pe 0 big grin si o sa-ti ia o saptamana pana te obisnuiesti cu noua organizare a meniului, a fctiilor tastelor, ecranul e mai maire la elm, e mai placut, si probabil stii deja dar daca il cumperi de la Orange ii lipsesc 2 fctii Clear voice si Noise sheald si trebuie trimis n service, eu nu l-am trimis si nici nu am de gand.
Cam asta e de spus despre ELM, sper ca te-am ajutat mai mult decat te-am incurcat, si astept sa ma anunti ce hotarare ai luat eu ti-l recomand, daca vrei poze facute cu el sau orice altceva, imi dai ID-ul tau si mai vorbim pe mess.