| Alecsandriii a întrebat:

Cat ar costa sa imi instalez la un specialist windows 7 ultimate pe 64 biti? eu am acum windows 7 ultimate pe 32 biti.
In jur de cat este acea suma de bani.Va rog help me
Funda

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Hai ca nu-i un capat de tara. Instalezi Windowsul astfel: https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=instalare+windows+pe+calculator+nou&tbm=vid
Acolo sunt o gramada de videoclipuri.
Istalezi apoi driver-ul de la placa de retea (LAN). Daca ai CD-ul placii de baza. Dac nu iei de pe net CPU-Z, il instalezi si te uiti la mainboard. Vezi ce placa ai si apoi cauti driverul placii de retea. Configurezi apoi internetul. Daca nu stii intrebi. Apoi penttru celelalte driver-e faci urmatoarele: instaleaza "Adobe Flash Player" si apoi "Ma Config": http://www.ma-config.com/en
Apasa pe Start detection/Agent installation/Automatic Installation/. Va apare sa download-ezi fisierul MaConfig_Win.exe. Il download-ezi si apoi il instalezi. In acesta perioada nu inchizi pagina de internet. Dupa instalare dai iarasi "Start detection" si te uiti apoi in "My Drivers". Acolo vei vedea 3 categorii de drivere: verzi, cenusii si galbene. Cele galbene sunt neinstalate. Le instalezi. Cele verzi sunt mai noi. Daca vrei le instalezi, daca nu, nu. Cele gri nu le gaseste. Mai rar se intampla asta. Curaj si succes! Nu se poate intampla nimic rau.

| Gizăz a răspuns (pentru mont):

Dar nu crezi că e mai simplu să bagi CD-ul venit cu PC-ul şi să-l laşi să-şi facă treaba? laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Gizăz):

Hai sa radem! Nu te-ai uitat ce am scris? Programul de mai sus gaseste cele mai noi drivere. Oricum nu te-am intrebat nimic! Ai prostul obicei de a da raspunsuri cui nu te-a intrebat nimic.

22 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Vreo 50 de lei cred. Dar e ceva ce poţi face şi singur.

| Alecsandriii explică (pentru Gizăz):

Stiu asta dar cum.ai un link de baza?(adica bun/de incredere)

| Jipa95 a răspuns:

Eu iau 50 lei cand ma duc la cineva sa-i instalez windows-ul. Acum depinde ce pret are fiecare in parte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

50 e mult, tinand cont ca stai cat se instaleaza si mai consumi cafeaua si prajiturile gospodinei.Ar trebui sa scazi din pret serviciul de protcol. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Apropo,daca nu tai bon de casa, e gratuit.tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Instalezi win 7 pe 64 de biti, numai daca ai 3 gga sau mai multi de rami ca sa ii citeasca pe toti.altfel nu vad rostul si dai bani aiurea.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tinand cont ca sunt singurul din zona mea de aici in care ma pricep cel mai bine la ce fac, pretul nu se discuta, lumea ma cauta mai mult pe minehee hee

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta zici tu că te pricepi cât de cât şi ştii cu ce se mănâncă instalarea şi cât de uşoară e de fapt. Dar "gospodinele" alea de care zici sunt paralele. Ele au impresia că lucrezi la NASA dacă ştii să faci aşa ceva. laughing Eu am mers mereu pe considerentul că ignoranţa se plăteşte. Aici la propriu. Dacă nu eşti în stare să-nveţi să faci singur ceva aşa simplu, păi atunci scuză-mă. Meriţi să te fac de bani. Prin liceu când făceam d-astea luam 50 de lei. La service era vreo 80 spre 100. Oricum ieşeau câştigaţi cu mine. Plus că eu nu îmi băteam joc. Le instalam driverele frumos, un security pack bun, CCleaner, utitare gen Office plus un PDF Reader, un VLC etc. Îl lăsam ceas. La service până şi pentru drivere îţi cereau bani.

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

Daca instalai porcaria aia de CCleaner...m-a lamurit! happy

| Gizăz a răspuns (pentru K0sti):

Eh, eram şi eu mic. Deja vorbim de aproape zece ani. laughing

| K0sti a răspuns (pentru Gizăz):

Aha, atunci te iert! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Aici ai dreptate.Are sotia o amica cam...gospodina.Si are un laptop cu win 8trimis de fata din Spania.M-a zapacit saptamanal cu laptopul.i-am aratat, a dat din cap ca a inteles insa....Si de ceva timp i-am spus sotiei, gata, nu mai instalez pe cafea fortuna de trei lei.rolling on the floor De data viitoae 50 de lei vere, Ai dreptate, ignoranta trebuie platita.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Când vine vorba de 8 sau 8.1 le pun softuri care să-i ducă direct pe desktop(nu pe aplicaţia aia de dinainte gen tabletă) şi să readucă meniul Start cum trebuie. Să semene cu 7 cât de cât. Că altfel e chin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Te intreb, eu cat trebuie sa le cer pentru reinstalarea de windows plus sa descarc fiecare program si driver cu viteza de 1 mbps? laughing Stau si trei zile sa le descarc absolut oricesa aiba totul pus la punct.mai merge cu o cafea Fortuna?laughing Or, la service am auzit ca numai cat se uita sa vada ce are pc-ul ia 60 de lei.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu am mai instalat Windows-uri pentru alţii de ani de zile. Ştiu cât de enervant poate fi. Şi cum îţi vine să-i strângi de gât când îi întrebi de CD-ul venit cu PC-ul/laptop-ul şi să-ţi spună că nu mai ştiu de el. laughing Eu instalam luând drivere de pe net numai dacă pierdeau vitele CD-ul. Altfel dracu' se complica?! Băgam CD-ul cu drivere şi-l lăsam să-şi facă treaba.

| Alecsandriii explică (pentru anonim_4396):

Am 4 GB

| mont a răspuns:

Depinde din ce oras esti. Intre un suc si 150 ron.

| bogdi504 a răspuns:

La fel cat ar costa pentru windows 8 daca l-ai avea laughing) funda?

| justjohn a răspuns:

daca vorbesti de specialisti gen firme din oras minim 100 de lei happy

| Alecsandriii explică (pentru justjohn):

Da cam firme din oras