| Anonimvhfbn a întrebat:

Cat să las o boxa portabila la încărcare daca are 1020 mili amperi?

4 răspunsuri:
| rrrp a răspuns:

Depinde de incarcator. aia sunt mAh (miliamperi ora) si inseamna ca daca ar consuma cineva 1020 ma, s ar descarca intr o ora.

este o capacitate de fapt si nu poti sa masori capacitatea in miliamperi.

la fel si cand o incarci.
daca ai avea incarcator de 1020 ma, atunci s ar incarca intr o ora.
daca ai de 500mA, se incarca in 2 ore.
daca ai de 250 ma, se incarca in 4.

ideea e ca intr o ora o incarca cu cat ma are incarcatorul, iar ea o sa fie incarcata cu xxx mAh. (h ala vine de la ora)

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru rrrp):

In miliamperi ora se masoara INTENSITATEA, nu capacitatea cum aberezi d-ta

| rrrp a răspuns (pentru RaduMihaiRadu):

Serios?
intensitatea se masoara in amperi si atat.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Amper_oră

| anoniiim1807 a răspuns:

Depinde de încărcător. 2-3 ore