| VreauMiere a întrebat:

Cat timp trebuie sa tinem telefoanele destepte la incarcat? Trebuie sa formatam bateria?

12 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Îl ții până se încarcă. Nu, nu trebuie formatat!

| FlorinCiokan a răspuns:

Hei. Il tii pana se incarca si il scoti. Nu mai trebuie formatata.
Evita Reincarcarile dese. Adica nu il incarca si descarca repede si nu repeta acest ciclu.
Asa o sa te tina mai mult. Bafta

| VreauMiere explică (pentru FlorinCiokan):

Pai cum mai ca este nou nout si tine foarte putin. Este vorba despre un Allview A5 Easy cu o baterie de 1400 mAh. Cand l-am cumparat era deja incarcat si s-a descarcat bateria in aproape 2 ore, m-am uitat la un filmulet de 5 minute si de la 80% a ajuns la 63% cu luminozitatea data la minim si modul economic activat si volumul sunetului cam 20%. Si am crezut ca trebuie formatata bateria asa ca dupa ce s-a descarcat bateria l-am pus la incarcat si aveam in gand sa il las la formatat 12 ore. Peste trei ore a inceput sa se auda de parca zici ca se prajeau ouale in tigaie si mirosea mai rau decat pe strazile din China. Cand m-am uitat la el arata o baterie rosie si un traznet pe ea si ardea foarte rau, nici nu am putut sa il tin in mana. Acum nu se mai aprinde si s-a umflat in spate unde este bateria, cred ca s-a ars. Oare il mai primeste daca ma duc cu garantia? L-am cumparat ieri straight face

| FlorinCiokan a răspuns (pentru VreauMiere):

Ma refeream la durata bateriei. Si in cazul tau daca il incarci si descarci repede si dupa repeti procesul in 2 luni o sa te tina jumatate cand tine acum. Dar nu trebuia sa te astepti sa te tina bateria de cand ai cumparat A5 alea sunt telefoane slabe nu le cumperi sa te tina bateria mult. Mai ales cand au baterii de doar 1400 mAh cand se vand telefoane cu 8000 mAh...

| roxanadrl a răspuns (pentru VreauMiere):

Buna! Si eu am avut probleme cu bateria telefonului, insa am gasit sa o schimb cu una originala de la inowgsm.ro iti dau link-ul poate te ajuta https://www. inowgsm.ro/baterie-telefon/2576-baterie-acumulator-Allview-a5-easy-originala-605.html

| SweetiMary a răspuns:

Nu se mai formateaza! Îl incarci normal.aaa...dar cand ajunge la 10% gata lasa-l la incarcat, nu-l lasa niciodata să scada mai rau

| cristi2k a răspuns:

Nu in nici un caz sa nu lasi telu la incarcat

| cristi2k a răspuns:

Nu in nici un caz sa nu lasi telu la incarcat mai mult timp decat pana se incarca
Nu merita curentu si poate arzi ceva prin el
La aste noi nu e ca la cele vechi

| Mada_Mada_1995 a răspuns:

Telefoane destepte

| VreauMiere explică (pentru Mada_Mada_1995):

Smartphone draga (tradus in romana este telefon destept, daca nu stiai). Folosesc romana pentru ca este mult mai frumoasa si mult mai complexa si in plus urasc America.

| Staniv_Malik_1990 a răspuns:

Bateria vine formatata deja! Si plus ca s-a cam dus demult faza asta! Astea sunt baterii cu celule noi si nu necesita formatari! Sper ca te.am ajutat!