| GeoOk a întrebat:

Cate placute de ram suporta placa de baza: hewlett packard HP compaq dc7600 sff. As vrea sa-i mai adaug doua placute de 2 gb pe frecventa de 800 Mhz.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu le suporta. Cea mai mare frecventa suportata este 667 Mhz si capacitatea cea mai mare este de un Gb pe slot, total (la 4 sloturi) =4 Gb maxim.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ne-ai spus ce placa de baza ai! Faptul ca ne-ai spus denumirea computerului nu ne ajuta cu nimic caci placa poate fi schimbata. Daca nu stii ia CPU-Z de pe net si spune-ne ce scrie la mainboard, manufacturer si model. Apoi mai discutam corect. Daca vrei asa, in orb, poti sa mai pui cate placute vrei de 2 Gb la 800 Mhz.

| GeoOk explică (pentru Salontanul):

Am spus cum se numeste. Hewlett Packard.

| Salontanul a răspuns (pentru GeoOk):

Degeaba scrie pe cutie Hewlett Packard. In cutie pot sa fie o multitudine de placi. Ia programelul CPU-z de aici: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Spune-mi ce scrie la mainboard, manufacturer si model.

| GeoOk explică (pentru Salontanul):

Am facut Print
Uite Poza:
http://postimg.org/image/75bk43mwr/

| Salontanul a răspuns (pentru GeoOk):

Ok. Uite aici specificatiile placii tale: http://www.findlaptopdriver.com/hp-09f8h-specs/
Suporta maxim 1 GB pe slot si are 4 sloturi. Nu inteleg cum de-ti functioneaza cu 800 Mhz deaorece frecventa maxima descrisa acolo este de 667 Mhz! Probabil ca placuta o fi de 800 Mhz dar este obligata sa lucreze la 667 Mhz. Si nu te lua dupa toti fraierii. Nu-ti suporta dual-channel.

| GeoOk explică (pentru Salontanul):

Eu acum am 2 placute de 512 pe 366 Mhz.
Vreau sa-mi iau placuta asta:
http://www.diabloscomputer.ro/......-pc2-6400u
Daca imi merge as vrea sa-mi iau si doua.
Dar nu stiu daca suporta. Imi merge placuta asta de 2 gb pe 800 Mhz?

| Salontanul a răspuns (pentru GeoOk):

Poti sa iei 4 de astea: http://www.diabloscomputer.ro/....../index.php
si sa inlocuiesti si pe cele de 512.

| GeoOk explică (pentru Salontanul):

Pe astea o sa le iau happy
Multumesc frumos ca m-ai ajutat big grin

| Salontanul a răspuns (pentru GeoOk):

Multumesc si eu pentru funda. Daca le iei si nu-ti merg ai dreptul, conform legii, sa-ti returneze banii in 10 zile lucratoare (doua saptamani) fara sa puna intrebari. Spun asta pentru ca s-ar putea sa nu functioneze toate sloturile. Atentie! Sa-ti cureti sloturile cu o perie curata din acelea de zugravit de 2-3 cm latime. Sa o faci cu atentie si nu prea apasat. Calculatorul trebuie sa fie oprit si cand cureti si cand pui placutele. Cand umbli acolo sa atingi cu mana parte metalica a computerului deoarece si energia statica din corp poate produce necazuri.

| Salontanul a răspuns (pentru GeoOk):

Nu le suporta. Cea mai mare frecventa suportata este 667 Mhz si capacitatea cea mai mare este de un Gb pe slot, total (la 4 sloturi) =4 Gb maxim.

| ediroman123 a răspuns:

SUPRTA 4 placute dar neaparat in dual chanel