| AdrianRamosBvB a întrebat:

Cateva intrebari despre wifi.
1. cu wifi ai o limita de date?(sa zicem 2gb) sau ai tot timpul viteza pe telfon?
2. cat costa
3. cum te conectezi la el de pe telefon

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu wi-fi nu te costa nimic. Daca ai modem cu wi fi acasa te poti conecta oricand.Iti achiti doar abonamentul normal de internet. Daca esti pe strada sau in club, spital, primarie etc te poti conecta la orice retea neparolata care iti apare pe telefon. Nu costa si nici nu afecteaza pe nimeni.Ca sa te poti conecta, telefonul trebuie sa aiba din fabrica wi-fi.Acum cam toate smartphone-urile au asa ceva.

| florinflorescu a răspuns:

Salut, cu wifi ai nelimitat, doar ca ori iti pui net cu wifi in casa, ori te conectezi la cineva din area ta, dar trebuie sa ai o parola, pentru ca majoritatea sunt protejate. Din meniul tel intri la conectivitate (tel vechi) sau la cele noi ai chiar cum intri in setari wifi.

| Decicumzici a răspuns:

Bine sunt acelasi lucru dar au denumiri diferite. Practic wifi nu exista si nici 3g, toate sunt unde radio. Toate au cate o frecventa la care trimit date. Frecvente precum 88, 3mhz fm e radio, 2400mhz e wifi 2, 4ghz; 5000mhz e wifi 5ghz. 3, 5ghz/3, 75 e 3g 3g+ 4g. De asta nu prinzi 3g cu routerul wifi ca e vorba de frecvente diferite. Tu sigur te referi la 3g si nu wifi. Wifi vine de la routere si pe distanta scurta. 3g e frecventa mai mica si creste distanta. Cu cat e mai mare (teoretic) frecventa cu atat scade distanta (sper ca zic bine). Stiu ca pe 5ghz distanta e mai mare decat 2, 4 dar asta pentru ca interferentele variaza la 2ghz, la 5 e pustiu de asta e distanta mare. Astfel 3g, 3g+, 4g e cu bani si se iau de la Orange,Vodafone, telekom, etc. Wifi de la rds, upc, etc si pe fir(router) de unde vine wifi-ul. Faza cu upc free wifi e altceva, aia e transmisa cu antene yagi la distanta mare si viteza e foarte mica asa. Distanta mica la wifi creste viteza (depinde si de adaptor). Wifi e gratuit daca e al tau, daca e al vecinilor fie in hackuiesti fie ceri voie sa te conectezi la el. 3g costa in functie de abonamentul la cartela.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

3G telecommunication networks support services that provide an information transfer rate of at least 200 kbit/s. Later 3G releases, often denoted 3.5G and 3.75G... 3g vine de la 3ghz; luat de pe https://en.wikipedia.org/wiki/3G