| BeingSelfless a întrebat:

Ce aplicații se folosesc în Ministerul Economiei și Ministerul Finanțelor pentru a calcula și planifica diverse lucruri?
Dar în restul ministerelor, instituțiilor publice, primăriile locale și județene?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare institutie are programe dedicae pentru fiecare activitate.
Acele programe pot fi pe calculatoare individuale, pe retel locale sau chiar nationale.
Aplicatiile se folosesc pe dispozitive portabile mici (telefoane, tablete, etc.).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Excel

| NLS a răspuns:

Cele de PC/laptop se numesc programe, nu aplicatii. (aplicatii gasesti pe telefon).

De regula se foloseste Microsoft Excel pentru calcul tabelar si generare de grafice,
Microsoft Acces sau alte programe specifice pentru baze de date (SAP, sau solutii de la Oracle),

Unele Institutii, mai atente cu bugetul, folosesc solutii gratuite unde se poate (LibreOffice in loc de Microsoft Office).