| CapitanuSemafor a întrebat:

Ce ati alege intre:
AMD Radeon HD6990
sau
nVidia GeForce 590 GTX?
Raspunsul cu argumente bune va primi FUNDA.

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Niciuna. Sunt niste monstrii, care consuma in prostie si peste vreo 2 generatii o sa ai aceeasi performanta intr-o placa de doua ori mai ieftina.

Ambele sunt DualGPU, care au si ele dezavantajele lor.

In primul rand, sunt doua placi total diferite, doua arhitecturi diferite. nVidia are un bus de 2x 384 bit, in timp ce ATI, doar 2x 256 bit, insa compenseaza acest lucru prin restul caracteristicilor, ca performanta bruta, depasind placa de la nVidia.

Cat despre restul sistemului, aceasta performanta pe care o ofera amandoua, o sa fie folosita 100% doar cand procesoare de performanta i7 extreme (Gulftown) or sa fie ceva mai accesibile.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu as alege GeForce 590 GTX... oricum eu zic sa iei 2 placi video(gen asta: http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ ) mai mici sa faci putin oc si dupa sa le bagi in sli/crossfire cred ca ar fi peste astea 2 + ca e mai ieftin

| ionutzuck a răspuns:

Eu zic sa alegi radeonul, AMD face cele mai bune placi video

| terorvlad a răspuns:

Pai, sa o punem in felul urmator. La full HD 6990 este putin mai bun ca 590, la rezolutie. La rezolutie HD+, 6990 incepe sa iasa in evidenta cu avantajul sau de 1 gb fata de Nvidia. Nvidia are physx si cuda, singurele avantaje pe cand ATI are si el Open CL impreuna cu Havok ce in curand va avea featureuri exclusive amd only, Havok dominand piata in acest moment. Pentru a scoate tot di 6990 iti va trebui cel putin un AMD Bulldozer octa core clockat la peste 5 GHZ. Ai de treaba daca tu chiar vrei sa cumper monstrul ala.

| adryanthe99best a răspuns:

NVidia GeForce 590 GTX