| Stallone a întrebat:

Ce boxe 5.1 pentru jocuri si filme imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Am ascultat FC-730 de la Microlab dar nu mi s-au parut mare lucru. Lipsa tweeterelor pe sateliti mi se pare jalnica din partea Microlab pentru ca fac sisteme 2.0 foarte bune pe care pun tweetere soft-dome foarte bune. Alt minus pentru Microlab la sistemul acela este bucata de plastic lipita deasupra difuzorului full range care vrea sa fie tweeter (la fel ca la rahaturile de Logitech). Deci un mare minus pentru Microlab cel putin la FC-730, la Edifier nu vei vedea asa ceva; de fapt poti cauta imagini pe google si vezi ca in unele review-uri, apar filtrele pe 2 cai cu tweeterele conectate la ele.

10 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Eboda

| Utilizator1234 a răspuns:

Nu crezi ca trebuie sa mentionezi macar ce buget ai? Asta pe langa faptul ca ai uitat sa specifici daca ai placa audio dedicata 5.1 si cati mp are camera.

| Stallone explică (pentru Utilizator1234):

Buget de 800ron. Placa audio Xonar DS.

| Utilizator1234 a răspuns:

Edifier C6XD e o varianta buna ce ridica standardele de rahat impuse de majoritatea sistemelor 5.1 multimedia. Nu l-am ascultat, dar cel putin e Edifier, are sateliti din lemn pe doua cai, amplificator extern separat care are o sumedenie de intrari si iesiri (inclusiv optic). Si daca esti in dubii in legatura cu puterea (mai ales ca Geniusurile au 150 - 200 W), calculeaza mai intai cati Watti efectivi poate amplificatorul ala din Genius sa redea in THD-ul specificat de producator de aprox. 10% (ceea ce-i enorm de mult), raportat la SPL-ul relativ mic de 80db si o sa vezi ca ajungi sa ai undeva la 90W din care 10% sunt inca distorsiuni. Asta ca o remarca si pentru fanii 5.1 Genius.

| Stallone explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc. Oscilam si eu intre edifier si microlab, zici ca astea sunt mai bune?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Daca ma gandesc mai bine totusi, bugetul tau iti permite sa-ti cumperi sisteme 5.1 dintr-o arie ciudata. In sensul ca nu poti gasi un best-buy la pretul asta. Nu ma intelege gresit, sunt sigur ca Edifier-ul acela se descurca decent in jocuri, poate si in filme (am oarece dubii in legatura cu mediile), insa daca ai niste pretentii sau mai arunci uneori si ceva muzica in el, nu va fi un sistem pentru care sa spui "wow, am facut o investitie excelenta, suna perfect pentru banii lui". Parerea mea, daca ai 800 Ron pregatiti, incearca sa strangi inca ~200 Ron pana de black-friday cand vei gasi reduceri substantiale la pack-uri 5.0/5.1 de incinte hi-fi pasive, iar intre timp poti cumpara un receiver multicanal SH. Iesi mult mai castigat asa, un astfel de sistem fiind cu mult peste orice sistem multimedia.

Bineinteles, asta-i parerea mea, asa as face eu in locul tau. Nu stiu ce pretentii ai de la un 5.1 multimedia sau daca ai ascultat sisteme audio mai bune. Daca raspunsurile sunt "nu prea mari" si "nu", Edifier-ul ala nu va fi o alegere proasta.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Stallone):

Am ascultat FC-730 de la Microlab dar nu mi s-au parut mare lucru. Lipsa tweeterelor pe sateliti mi se pare jalnica din partea Microlab pentru ca fac sisteme 2.0 foarte bune pe care pun tweetere soft-dome foarte bune. Alt minus pentru Microlab la sistemul acela este bucata de plastic lipita deasupra difuzorului full range care vrea sa fie tweeter (la fel ca la rahaturile de Logitech). Deci un mare minus pentru Microlab cel putin la FC-730, la Edifier nu vei vedea asa ceva; de fapt poti cauta imagini pe google si vezi ca in unele review-uri, apar filtrele pe 2 cai cu tweeterele conectate la ele.