| DanaQ a întrebat:

Ce cabluri trebuie sa cumpar separat pentru acest TV: http://www.emag.ro/televizor-led-lg-69-cm-full-hd-27ma43 d-pz/pd/DVMCVBBBM/? de ex., cu ce fel de cablu s-ar putea conecta la un PC? alte cabluri pentru alte dispozitive, mai sunt necesare de cumparat separat? le-as cumpara o data cu TV-ul, de aceea intreb. iata si aici o descriere a produsului: http://www.lg.com/uk/monitors/lg-27MA43D

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Televizorul dispune de hdmi si vga. Daca il conectezi la pc cu hdmi, sunt sanse sa se vada cel mai clar(deoarece transmite semnal digital) iar sunetul o sa fie redirectionat catre televizor. Asta este un cablu hdmi : http://bit.ly/1mxbPph.Daca ai o placa video mai veche este posibil sa nu ai hdmi, ci sa ai doar dvi http://bit.ly/1p8liru (dvi-ul este fara sunet, dar semnalul este transmis tot digital). In ultimul caz, poti lua un cablu vga ca sa il conectezi la pc. Semnalul este transmis analogic(in cativa ani calitatea scade): http://bit.ly/1p8lM0T si tot asa, e fara sunet.

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Multumesc mult pentru ca ai precizat si de sunet. Ai intuit f bine, la laptopul pe care-l folosesc nu am hdmi, da, placa video e mai veche - acesta este modelul (ca sa vezi caracteristicile): http://www.toshiba.com.ro/discontinued-products/satellite-a200-1m4/ La el as vrea sa conectez TV-ul. Asadar, daca o s acumpar un cablu VGA de care spui, o sa fie compatibil? si daca da, voi avea imagine pe TV, dar fara sunet? :(
Si inca o intrebare: exista, totusi, vreun adaptor HDMI pentru laptopul meu ca sa pot conecta tv-ul prin HDMI? :)

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

Din pacate nu exista nici un adaptor de la vga la hdmi(sa ai si sunet) deci nu prea ai variante. Cel mult, iti iei boxe separat, si le conectezi la laptop, ca in cazil asta alte variante nu ai.

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Cred ca dispozitivul prezentat aici face totusi conversia: https://www.youtube.com/watch?v=LYi__xzfct0 sau acesta: http://www.conectica.ro/......lock-62408 nu? :)

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

O sa fiu sincer :)) Stiam de adaptoarele astea, si am preferat sa nu stii de ele.(unii ma mai intreaba pentru console, de acolo, dar din pacate nu merita, se incalzesc, in timp se uzeaza). mai departe, De ce? Dai 180 lei pe un astfel de adaptor, care in 2-3 ani deja e terminat. Cu 180 lei iti iei niste boxe sa te tina mult si bine.
Cu banii dati pe adaptorul ala, iti iei http://bit.ly/WBdcOQ sau http://bit.ly/1ubGDFF sau http://bit.ly/WBdoxt.(ps. sa nu cauti boxe 5.1 deoarece laptop-ul nu poate sa redea mai mult de 2.1, sa nu crezi ca am pus iar degeaba 2.1 sau ca nu ti-am aratat 5.1 :)). Deci cum ziceam, eu as lua boxe, sincer. Nu are nici un sens sa dai banii aiurea pe adaptorul ala, ca sa asculti sunetul de proasta calitate(Fara suparare, dar in cazul ala, sunetul de la tv o sa fie un nimic ca si putere si claritate) comparat cu aceste boxe. Decizia e a ta. Eu asa as face. :)

| DanaQ explică (pentru sltlp):

1.Clar, o sa iau boxe. :) Mai ales daca spui ca sunetul e asa slab cu un astfel de dispozitiv. Nu m-ar fi deranjat sa tina doi 2 ani, mai ales ca as folosi rar aparatul conecatat la PC (poate tinea 3 :)) glumesc!), dar decat sa stau langa tv ca n-aud bine sunetul :)) - stii tu ce stii, mai bine iau boxe cum spui, e o investitie mult mai buna.
Cablul asta merge, nu? e putin mai lung decat cel pe care mi l-ai aratat http://www.emag.ro/cablu-hama-vga-ecranat-5m-42092/pd/ED4XTBBBM/ L-as lua pe asta.
2. Pentru ca observ ca te pricepi, ce parere ai despre tv-ul de care intreb mai sus? merita 1000ron? atat pot investi si sunt la primul tv de acest gen. L-am vazut intr-un magazin si mi-a placut ca fata de Samsung, rama e mai ingusta, de asemenea e full hd si are si functie de monitor. Acestea m-au atras in princiu.
3. Boxele 2.0 sunt ok? parca n-as da 2mil pe boxe, doar sa se auda fain.

| DanaQ explică (pentru DanaQ):

Scuze, pentru micile greseli de tastat.

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

Da, cablul ala e ok.
1 si 1/2 asta era parerea mea. Daca nu iti place si iei de la eMAG, ai 30 zile sa returnezi boxele si sa imi zici ca se auzea mai bine la tv laughing.
2. orice tv de azi are functie de monitor. Atata timp cat are hdmi, dvi sau vga, clar poate sa functioneze si ca un monitor. Sincer eu as mai astepta nitel(ia un tv mai mare, daca tot iei. Eu am monitor de 22 inch, si mi se pare mic9adica 56 cm diagonala). Deci sugerez sa mai strangi macar 200-300 lei, sa iei un tv de 81 cm. La inceput s-ar putea sa zici ca ii prea mare de 81, dar dupa maxim o luna o sa vina perfect(dupa un an deja o sa il vezi mic, tot din "experienta"). Vezi poate gasesti un 1080p cu vga(ca se gasesc mai greu) la un pret "normal". Daca nu, ramai la asta.
3. Sunt ok, sonorizarea de la tv face maxim 50 lei. Ideea e ca am pus 2.1 si sa fie ceva cu o calitate cat de cat buna, mai ales pentru filme(si efecte) deoarece 2.0 nu sunt recomandate pentru filme.

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Inteleg ce spui mai sus ca 81 o sa-mi para "mic", mie asta de care intreb mi se pare deja mic la 69 comparativ cu unul de 81 :)). Deci il iau din start optic..."mic".:)) O sa ma mai gandesc, merci ca ai detaliat.
Deci pana la urma boxe de 2.1 trebuie sa iau (ai intuit bine, pentru filme ma interesau in special).
Doar 3 intrebari mai am, caci esti in tema:
1. Sa-mi confirmi, te rog, inca o data ca daca conectez TV-ul la laptop folosind cablul acela si niste boxe la laptop, o sa am imaginea de la laptop pe TV, respectiv sunet la boxe de la laptop, deci n-o sa interfereze cele doua (adica, de ex, sa se anuleze sunetul in momentul conectarii tv-ului), la asta ma refer? asadar merge combinatia, corect, nu?
2.Pentru ca spui ca ai si tu un astfel de TV, cand vreau sa il conectez la laptop, daca doresc sa am sunet de la TV de la vreo emisiune care e in acel moment, se poate, nu? vad ca TV-ul are si functia PiP, dar sa aiba si sunet in acest caz, ma gandesc.
3. Offtopic: Stii cumva daca pot gasi un dispozitiv sau adaptor pentru o tableta, care sa aiba 2 intrari, la un capat sa pot conecta stick-ul de la RDS pentru net, iar celalalt capat sa intre in tableta, mai precis un dispozitiv care sa inlocuiasca acest cablu de la tableta: http://www.evolioshop.com/......dem-3g.png cu care o conectez la net. Vad ca de la un timp, cum misc acest cablu, cum se deconecteaza de la net tableta, de aceea intreb. E cam sacaitor.

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

1. Da merge. E drept, trebuie sa faci tu 2 setari banale prima data(gen daca vrei ca imaginea sa fie duplicata, extinsa sau sa fie activat doar tv-ul cat timp redai). Si la sunet teoretic nu o sa ai nici o setare. Doar conectezi, si asta e tot. Daca iei si nu te descurci, raspunzi aici.
2. Din ce stiu de obicei, sunetul la imaginea pip este de la cea principala. Deci daca vrei sa pui filmul intr-un colt mic si emisiunea "principala" o sa ai sunet. Asa e in general, poate aici difera.
3. Din pacate nu prea ai variante. Cablul ala e un cablu otg, si se deconecteaza daca il misti deoarece e de proasta calitate si s-a stricat(mai bine zis uzat). Daca vroiai sa nu ai probleme, trebuia sa iti iei de la inceput o tableta cu 3g.
mai exista o varianta, cu un router wifi portabil, dar e mult prea scump si nu prea merita. ( http://www.pcgarage.ro/......bil-3g-da/ unde conectezi stick-ul de la rds si acolo ramane. iar tableta o conectezi la wifi). Apropo de stick, nu ai wireless acolo? Ca sa nu te mai complici cu asa ceva(in special acasa).

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Ok! Nu-i nicio problema sa fac eu acele setari, doar voiam confirmarea ta ca am inteles bine si ca merge astfel. Sincer, chiar as vrea sa mearga ca nu imi place sa ajung sa returnez produse sau sa le schimb. Pierdere de timp in plus. happy
Apropo, chiar am luat un mixer Bosch nemultumita de telurile a altor 2 mixere care zac printr-un dulap acasa si ce crezi, fix telurile nu imi plac. Cred ca sunt lipite "la cald" cum se zice, nu ma pricep, dar zici ca au fost sudate si a ramas lipitura aceea. Se vede urat, zici ca-s nefinisate si zgarie putin la pipait. Ce rau imi pare, altfel aparatul in sine e super. As cumpara teluri separat dar nu cred ca se vand sau poate toate sunt la fel. in fine.
Cu imaginea am inteles, e bine asa. Daca e sa-l iau pana la urma si apare ceva, mai revin aici cu vreo intrebare.
Acum voiam sa stiu tot ce e nevoie sa mai iau ca sa nu mai platesc alt transport in caz ca e suma mai mica pentru alte eventuale accesorii.
-Deci cu cablul acela OTG parca ii zice, n-am alternativa. Wireless nu am inca, dar e o idee super buna, desi nu stiu cat de sanatos este pe termen lung...dar aici e o alta discutie.
Sincer daca stiam, nu luam tableta fara 3G, mai ales ca pentru acces la net mai rapid am luat (citit/raspuns la mail-uri in principiu). Dar ..prima tableta... euforia de moment, nici s-o deschid nu stiam.laughingA fost super comic initial! M-am trezit cu tableta si nu stiam ce sa-i faclaughing)
Merci inca o data pentru toate raspunsurile!
Numai bine, o seara frumoasa!

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

Legat de wireless, pe termen lung nu e chiar atat de "toxic". Ideea e ca la ora actuala sunt atat de multe radiatii numai de la antenele de telefonie mobila incat nici nu o sa existe aproape vreo diferenta. Router-ul are mai putine radiatii decat un cuptor cu microunde spre exemplu. Era bine sa pui wireless(zic eu). Viteza internetului prin fir este de obicei mult mult mai mare fata de 3g. Si cu un router aveai internet atat pe laptop, cat si pe tableta. Oricum, asta ramane pe altadata.

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Da, cam asa e legat de radiatii. Nu prea ne mai putem feri de ele acum cu atata tehnologie. Am citit si un articol pe tema wireless-ului aici: http://www.csid.ro/......n-7437156/ Tu folosesti un router wireless, daca da de care? poate pana la urma iau si eu unul. E incomod cu stick-ul si cam sacaitor cu acel cablu care deconecteaza de la net tableta la cea mai mica atingere.

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

Eu am un 941nd tp-link, dar nu e musai sa cumperi asa. Un router foarte ok e si : http://bit.ly/WCmPNf sau http://bit.ly/1A4zpUA (daca o sa conectezi mai multe dispozitive il recomand pe primul). Oricum, daca te ingrijoreaza asta, poti sa il opresti pe durata noptii sa zicem. Si mai ai si ceva setari simple din fabrica sa setezi putea semnalului(desi ai sa il lasi la high ca sa ai ceva viteza ).

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Ok, merci pentru link-uri. O sa am in vedere ambele modele. Intai sa vad ce fac cu TV-ul, apoi mai analizez si problema wireless-ului. Cred ca totusi o sa iau si o astfel de jucarie happy, as scapa de problema cealalta. Thanks!

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Poti sa-mi spui, te rog, daca prin intermediul acestui adaptor wireless pot conecta laptopul si tableta la net: http://www.emag.ro/......EGT87BBBM/ care va fi sursa de internet, cablul sau stick-ul? merge oare sa aleg aceasta la setarile initiale ale adaptorului? ar putea inlocui dispozitivul amintit de tine mai sus? (mi-ar placea datorita dimensiunilor foarte mici :p )

| sltlp a răspuns (pentru DanaQ):

Adaptorul wirelees are alt rol. Sa presupunem ca ai un calculator(Desktop) fara functie wireless. Cumperi genul ala de adaptor ca sa poti sa te conectezi, sa ii pui functie wireless. El se va conecta, o sa fie fox ca tableta sau laptopul. Dar nu e ca sa emiti semnal pentru restul, nu e facut pentru asa ceva.
Legat de dimensiuni, un router wireles(ala iti trebuie tie) este mai mare deoarece trebuie sa fie capabil si sa reziste la mai multe dispozitive. Antenele sunt afara si maricele deoarece trebuie sa asigure un semnal stabil si cat mai puternic, sa nu apara 'interferente'.
Router-ul are rolul sa imparta banda de la internet la mai multe dispozitive, dupa nivelul lor de utilizare a datelor. Nu o sa fie cea mai buna comparatie, dar incerc sa fac ceva "in paralel". Presupunem ca avem o camera(mai bine hol) cu 2 usi. Una de intrare. Pe aici vine internetul. Usa de iesire este temporar calculatorul tau, la care ai internet acum pe fir. Router-ul wireless adauga mai multe iesiri. Ca usa de intrare, o sa fie tot una(deci trebuie sa ai in continuare abonement la intenet) dar poti sa folosesti ce usa vrei, simultan(sa zicem ca o persoana x vrea la usa 1, y la usa 2)(ps" adaptorul ala e doar ca o alta usa de iesire, asta ca idee). Asa si aici, fara router, tot ce vine, ajunge unde ai cablul. Cu router, poate sa 'ajunga' la oricare usa(usa=dispozitivele conectate la wireless). Sper ca nu te-am bagat mai tare in ceata. Deci ai sa ai nevoie in continuare de un abonament la internet pe cablu. Ca si router, recomand http://bit.ly/UwNTf3 deoarece e relativ ieftin pentru performantele si stabilitatea oferita.

| DanaQ explică (pentru sltlp):

Trebuia sa scriu intrebarea separat, sa-ti dau din nou celebra "fundiţă" tongue. Multumesc mult pentru raspunsul detaliat. Am inteles diferentele intre cele doua. Ma uitam in cursul zilei dupa un router (azi iar m-am enervat cu acel cablu otg de la tableta si mi-am amintit de sugestia ta de aici cu router-ul) si cautand pe site, am dat de "jucaria" asta. happy Merci inca o data pentru raspunsul detaliat.

19 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca vrei sa-l conectezi la pc, poti sa-i achzitionezi si un cablu VGA, https://www.google.ro/......ps?/search si un cablu HDMI https://www.google.ro/......ps?/search
P.S : daa nu ai iesire HDMI in pc, orienteaza-te catre cel VGA! :)
Bft! :)

| DanaQ explică (pentru Jipa95):

Multumesc pentru raspuns si pentru precizarea de la final, intr-adevar, nu are iesire HDMI laptopul la care doresc sa conectez TV-ul de care intreb. Merci inca o data!