| Master1ro a întrebat:

Ce diferenta e intre DDR, DDR2, DDR3 la placile grafice.
Pot pune DDR3 pe un PC mai vechi cu Slot PCI X16 sau viceversa, DDR pe un PC nou.

Răspuns Câştigător
| ovidiuionita a răspuns:

Salut!
Diferenta dintre DDR1, 2 si 3 tine de viteza de transfer a datelor si timpul de raspuns.
Da, poti pune o placa grafica DDR3 pe o placa de baza mai veche, sau invers, o placa grafica cu DDR1 pe o placa de baza mai noua, atat timp cat placa de baza dispune de un slot PCI Express x16.

1 răspuns:
| Merishoor a răspuns:

La placile Grafice nu este nici o diferenta doar ca diferenta este daca ai AGP sau PCI X16 pe Placa de baza si u bagi AGP in PCI X16 NU ITI MERGE doar daca ai placa video speciala pentru Pci x16 si atunci poti sa o bagi in placa de baza