| anonim_4396 a întrebat:

Ce e de facut cu laptopul meu daca chiar si dupa ce i-am schimbat windows-ul ( 7 ultimate si inainte si dupa ), ajunge sa imi consume RAM-ul chiar si 95 la suta?
Pur si simplu nu pot face nimic cu el, se misca extrem de greu sau nu se misca deloc. In 5 ani nu i-am schimbat windows-ul deloc si apoi dintr-o data a inceput sa faca urat, pana cand nu am mai avut ce sa ii fac. Dupa ce l-am reparat, am primit un tip sa imi schimb hard-ul.
Sincer, nu ma pricep deloc. Voi ce ziceti? Merci. happy

9 răspunsuri:
| Iwao a răspuns:

Optimizat cel putin odata pe saptamana, dezactivate aplicatiile care nu sunt necesare la pornire.
https://youtu.be/qH74tRrcEww
https://youtu.be/T6YlB7wnnds

| BogdanSVPetc a răspuns:

Cred ca problema e spftware, ce zici suna ca un SF, pt.ram-ul teoretic ar fi stricat la 95%, daca nu e ocupat in permanenta.
Pe plan logic, ar fi o zona infectata, prin urmare te intreb, cand ai reinstalat windows-ul ai formatat toate partitiile. Daca nu atunci intra in safe mode si formateaza-le pe restul, pt.nici cel mai dinamic virus nu mai poate face nimic in safe mode.
Daca ai schimbat hardul, se exclude varianta deteriorarii supreme acestuia si solicitarea ram-ului. Oricum nu eati departe de niste blue screen-uri.Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru BogdanSVPetc):

Imi facea inainte blue-screen-uri, 2-3 pe zi, inainte sa il ia dracu'.
Dupa ce am reinstalat wind, nu am mai avut problema asta.
Deci, am deschis Chrome-ul, adica pagini ca facebook si youtube si imi ajunge ram-ul la 90 la suta. Cum e posibil asa ceva?

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu mi-ai spus daca ai curatat toate partitiile la reinstalare.
Poti deschide un pic task-ul si la servicii sa cauti acel soft/soft-uri care mananca mai mult din ram, care ti se pare suspect.
Daca reusesti descarca asvanve system care, dai scanare cu toate optiunile bifate in afara de defragmentare hard disk.Inainte de a da scanare deschidel, umbla un pic pe el si inchidel sa vezi daca nu se blocheaza.Mai intai tot din el poti da o caratare ram(poate ceva il impiedica sa deschida aplicatiile odata deschise.
Intra si in safe mode(daca nu stii, dai F8 la deschiderea PC-ului exact in intervalul de trecere de la panoul de optiuni al placii de baza in boot-are windows, iti apare posibilitatea de al deschide in safe mode(fara network).La iesire procedeul e accelasi.
Daca in safe mode creșterea nu e instanta deschizi cat mai multe aplicatii, si apoi le inchizi sa vezi daca ram-ul descreste la loc. Daca se va intampla asta problema e ca si rezolvata(e un virus in partitii).Si daca nu se întâmplă asta poate fi vorba de un infectant, dar daca descreste si nu creste instant(adica se comporta normal)ai putea zice ca ai scapat usor, bafta!

| AlexMen25 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa il cureți de praf, mai bine du-te la un service autorizat. happy

| anonim_4396 explică (pentru AlexMen25):

Am fost, mi-a zis ca in 5 ani nu a facut praf mai deloc. Era mai mult praf IN EL decat IN EL, dupa ce mi-a zis nenea. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

PE EL, prima oara, scuze.

| Vladut-Alexandru_Joldes_2000 a răspuns:

Cat RAM ai? Si cat spatiu are HDD-ul?

| anonim_4396 explică (pentru Vladut-Alexandru_Joldes_2000):

3 RAM, 320 GB. Sper ca la asta te referi, nu? happy