| Mihai1499 a întrebat:

Ce este memoria chache a unui browser si cum o sterg?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E o porțiune de memorie (o zonă de pe hard disc) unde browser-ul pune date care se repetă (logo-urile sait-urilor, de exemplu, dar și multe alte fișiere) spre a nu le descărca de pe internet la fiecare accesare a paginilor. Ajută mult la creșterea vitezei de navigare, mai ales dacă intri doar pe câteva pagini în mod frecvent.
Pentru curățare - fie din opțiunile browser-ului (fiecare are o altă metodă de a obține asta) sau cu un utilitar (pentru toate!) - recomand CCCleaner de la Piriform.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cache sau coșul browser-ului, în cazul tău este locul unde se stochează datele de navigare, pozele site-urilor vizitate cel mai des, și fișierele temporare coockie.
ca să ștergi aceste date, în funcție de ce browser folosești se face:
google ghrome
Apasă ctrl+H și din fereastra ce apare selectează la ștergerea datelor de navigare opțiunea șterge tot
Firefox
Se apasă CTRL+SHIFT+DELETE
selectează opțiunea tot și se bifează toate căsuțele, mai puțin câmpul passwords, asta ca să nu-ți ștearga și parolele salvate.
Succes

| Mihai1499 explică (pentru DeyCj):

Sa stii, as fi declarat raspunsul tau castigator, dar raspunsul tau pare doar ca o completare a raspunsului lui mihai.

| DeyCj a răspuns (pentru Mihai1499):

Pare, dar nu e.în fine.Nu pentru funde și prostii va ajut ci ca așa vreau, și asta când am timp.
Ai grijă să nu folosești CC cleaner sau prostii de genul.CC cleaner o sa-ți curete sistemul....de tot.La fel e și TuneUp Utilities. happy

| mihai69 a răspuns (pentru Mihai1499):

Vorba lui - pare, dar nu e. happy
El a propus o metodă mai directă, spunând exact ce butoane să apeși pentru 2 browsere. Mai e dator cu M$IE și eventual cu Opera, da' pe ăsta-l mai folosesc mai puțin de 2% dintre cei ce navighează pe net. De Safari nici nu merită să vorbim. Propunerea mea pentru CCleaner era în special în ceea ce privește curățarea acestor „coșuri". În rest, pentru celelalte facilități, și eu recomand multă atenție, preferabil să nu le folosești.
PS mulțam de fundiță, dar nici eu nu ajut pentru aceste simboluri. Însă nici nu neg faptul că mă bucură când un utilizator recunoaște prin asta că l-am ajutat - înseamnă că n-am scris degeaba.

| daassh a răspuns:

Aici poti gasi toate informatiile de care ai nevoie, google is your frend!
https://support.google.com/accounts/answer/32050?hl=ro