| Adrian4759 a întrebat:

Ce este sistemul de operare symbian la telefoane? ce avantaje are el fata de celelalte sisteme de operare?

1 răspuns:
| sigmanet a răspuns:

Symbian este sistemul de operare care inca este folosit de multe dintre telefoanele Nokia si care a fost creat special pentru smartphone-urile companiei.
Avantaje foloseste memorie mai putina in comparatie cu un Android mai nou (2.3) dar nici nu are functionalitatea foarte buna a unui Android. Din punctul meu de vedere Symbian are mai multe dezavantaje decat Android. Ca performante, utilizare, functionalitate, user experience. Plus ca ai cele mai multe aplicatii disponibile.