| PentruCaAutomobile a întrebat:

Ce fel de programe inveti sa faci la informatica in clasa a IX-a la mate-info intensiv info? (C++)

2 răspunsuri:
| Furti a răspuns:

Salut! Si eu sunt la mate-info intensiv info, clasa a X-a.
Profesoara ne-a predat in primul an Pascal pentru ca e mai simplu si ne-a spus ca cine se pricepe la programare si/sau vrea sa invete, din clasa a X-a va dedica o ora din cele patru pe care le avem pe saptamana pentru invatarea limbajului C++.

Dar pe voi va poate lua din start si cu C++, la mine clasa a fost de acord cu profesoara sa incepem cu Pascalul pentru ca e mai accesibil si cine se descurca, sa treaca la urmatorul nivel.

Daca te referi la ce lucruri vei face cu limbajul ala de programare... ei bine in clasa a IX-a vei invata ceva algoritmi care sunt de mai multe tipuri gen: inversare elemente, sterge element de pe o pozitie "p", inserare element "x" pe o pozitie "p", cautare secventiala, ordonare, cautare binara, interclasare, etc.
Ce am spus acolo mai sus am facut eu in Pascal, nu stiu cum e in C++ caci urmeaza sa trec si eu la el big grin.

| AdrianHAHA a răspuns:

La mine nu a fost ca la Furti si nici nu prea sunt de acord. Si eu sunt tot a X-a si in a IX-a am inceput cu pseudocod, am invatat algoritmi de baza si apoi am trecut in C++, nu am facut deloc Pascal.