| klau95 a întrebat:

Ce imi trebuie si ce trebuie sa fac sa am un calculator bun fara virusi, sa se miste bine, sa nu aiba problemehappy ce programe sau altceva ce stiti ca functioneaza.

3 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

In primul rand trebuie sa sti sa foloseti corec sistemul de operare...nu lua fisiere de la altii pe mess,descarca doar de pe siteuri securizate,nu accesa linkuri de gen da un like si castigi nu stiu ce, nu intra pe siteuri pornografice, nu copia nimic de pe cd uri zgariate. nu iit trebuie nici un program ai in control panel defrgmentare disc care nu e neaparat sa il folosecti, nu ai nevoie de antivirusi k sanu manance din resurse.

eu am windowsul instalat din august 2011 si nu am probleme, nu folosesc antivirusi si am defragmentat nici un disc deocamdta...dar il folosesc doar eu.mai am un pc pe care il foloseste toata lumea dar al meu e securizat de o parola si e inutilizabil pentru restul familiei.

Răspuns utilizator avertizat
| AHappyDay a răspuns:

Pai ca sa iti raspund eact la intrebare.
Ca sa se miste bine iti recomand:Advanced SystemCare sau TuneUp 2012(nu este free, doar 15 zile trial).
Fara virusi:ha, daca ar eista, este doar un vis frumoas pe care toti vrem sa il transformam in realitate. Dar foloseste un antivirus:
-daca nu vrei sa dai bani alege unul free(dar nu esti protejat cum trebuie):avira, avast, avg, etc.(recomand avasr! 7 free antivirus)
-daca vrei sa fi cu adevarat sa fii protejat ia un antivirus cu licenta(bitdefender total security 2013 sau kaspersky pure 2.0 total security, eu recomand bitdefender total security 2013
Acum ca ai antivirus esti protejat de virusi, dar ce te faci cu programele spyware/malware pe care antivirusul nu le detecteaza.
Solutie:instalezi un anti-spyware/anti-malware. Uite cateva recomandari:-Malwarebytes anti-malware(free sau pro adica cu bani, tu alegi).
Cei de la Advanced SystemCare au un anti-malware numit IObit malware fighter.
-Mai poti incerca cu Emsisoft Anti-Malware(care nu e free, ai trial 30 de zile).Dar sa terminam cu polologhia, poate te-am pierdut pe drum. Nu-i nimic, o sa te lamuresti acum:
O sa iti spun programele care iti trebuie:
Ai doua situatii:
-antivirus free avast! 7 free antivirus
-malwarebytes anti-malware
-Advanced SystemCare
-IObit malware fighter(este bun la blocarea accesului programelor la registrii.
-Un firewall bun:Comodo firewall(fara antivirus comodo, doar firewall) sau ZoneAlarm firewall (doar firewall, fara antivirus ZoneAlarm).

Sau:
-antivirus cu licenta(platit) Bitdefender total security 2013(aici este important sa ai un sistem puternic, peste 1GB ram, pentru ca un sistem slab va fi ingreunat mult, mai bine spune ce componente ai in pc:ram, procesor, placa video. Daca vrei sa imi spui ce componente ai, m-ar ajuta mult, oricum daca este slab incearca kaspersky pure 2.0.
-malwarebytes anti-malware
-Advanced SystemCare/TuneUp 2012
-nu iti rebuie firewall deoarece antivirusurile bitdefender sau kaspersky au firewall foarte puternic.
-IObit malware fighter.
-