| ravanoos a întrebat:

Ce inseamna daca un Iphone e blocat pe O2 Anglia? Cineva doreste sa vanda un Iphone 5 si mi-a spus ca e blocat pe O2 Anglia. Asta ce inseamna? pot efectua sau primi apeluri de pe el sau daca nu in ce consta asta?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

O2 Anglia, este o retea de telefonie mobila. Telefonul pe care acea persoana doreste sa ti-l vanda, tu vei putea doar sa bagi cartele de O2 in telefon. Oricum, se poate debloca la un service gsm ( 90-130 lei ).

Bft!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca nu poti folosi nicio cartela sim decat de la operatorul O2. daca vrei sa il folosesti pe orice alt operator trebuie sa il deblochezi

| sltlp a răspuns:

Inseamna ca nu primesti apeluri, nu poti da apeluri, nu poti da mesaje, nu poti intra pe net etc. Pentru tine e ca si cum nu ai avea sim in el.
Se poate decoda cu gevey(nu e garantat si nu e nici recomandat) sau sa il faci neverlock dar ai sa dai cel putin cat ai dat pe telefon. Cauta iphone-uri neverlock si fara icloud si o sa fie ok.