| octaviusz a întrebat:

Ce inseamna hardware si software?

Răspuns Câştigător
| dragosboss a răspuns:

Hardware se refera la componentele din calculator, placa video de baza etc. Software se refera la programele din HDD, Winamp, Internet explorer etc. Funda, te rogbig grin

9 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

Hardware = partea tehnica a unui pc - placa de baza video hdd cd rom etc
software= partea de soft diverse programe drivere etc

| gcristinel21 a răspuns:

Hardware-ul este partea fizică a unui sistem informatic, spre deosebire de software, care este partea logică — cea care comandă hardware-ul prin intermediul unor programe (aplicații, sisteme de operare și drivere) — și de datele asupra cărora operează respectivul sistem de calcul.
Sursa: wikipedia

| raresandrey a răspuns:

Care placi video sant cele mai bune nVidia sau AMD? Multumesc.

| LXandro a răspuns:

Hardware sunt componentele, software programele.

| andrey843 a răspuns:

Caracterizarea componentelor hardware si software ale unui sistem de calcul
1.INTRODUCERE
Un ordinator / computer (în limbajul uzual actual un calculator, sau un sistem de calcul) poate fi definit ca un echipament electronic de prelucrare automata a datelor, pe baza de program.
Programele de calculator sunt seturi de instructiuni scrise prin intermediul unui limbaj de programare ce transcriu un algoritm.
Limbajul de programare este un limbaj accesibil atât operatorului uman cât si echipamentului tehnic.
Un algoritm este o metoda de rezolvare a unei probleme printr-un numar finit de pasi.
Un pas este o operatie ce poate fi efectuata de catre un operator.
Datele sunt informatiile trecute pe un suport.
Configuratia unui sistem este lista componentelor acelui sistem.
Arhitectura unui sistem este configuratia împreuna cu relatiile dintre elemente.
Un sistem de calcul este un ansamblu de doua componente:
HARDWARE â€" este un termen care acopera totalitatea componentelor electronice si mecanice ale sistemului de calcul ( partea fizica);
SOFTWARE â€" este un termen care acopera totalitatea programelor utilizate intr-un sistem de calcul. ÃŽn cadrul componentei software se distinge un element care asigura interconectarea tuturor componentelor sistemului de calcul, transformându-le într-o entitate â€" calculatorul si care asigura si interconectarea acestuia cu mediul exterior. Acest element software se numeste sistem de operare.
COMPONENTELE HARDWARE
Hardul fundamental al unui PC este compus din 8 elemente majore:
Placa de baza â€" reprezinta suportul fizic si logic pentru celelalte componente, fiind componenta hardware ce asigura interconectarea fizica a tuturor elementelor din configuratia unui sistem de calcul;
Microprocesorul â€" la majoritatea calculatoarelor actuale, acesta este un microprocesor INTEL, sau unul dintre procesoarele compatibile INTEL produse de alte companii;
Set de echipamente intrare/iesire â€" incluzând tastatura, mouse, scanner, CD-ROM sau cititoare de cod de bare ca dispozitive de intrare. Cele mai uzuale echipamente de iesire sunt imprimantele si monitoarele;
Un set compus din memoria rapida si dispozitive de stocare mai lente â€" pentru a salva si regasi date si programe;
O magistrala / set de magistrale â€" cu rolul de a conecta microprocesorul la memorie sau la adaptoarele care fac posibila atasarea altor dispozitive prin porturile sau conectorii lor de extensie. Magistralele pot fi gandite ca niste autostrazi electronice care interconecteaza componentele hard ale unui PC;
Set de adaptoare - care permit microprocesorului sa controleze si sa comunice cu echipamentele I / O si de stocare. Aceste adaptoare sunt ansambluri de circuite care se ataseaza magistralelor sistemului si care convertesc fiecare magistrala într-un port de interfata care accepta conectarea anumitor echipamente I / O. De exemplu, un adaptor de port serial se conecteaza la o magistrala a calculatorului si se creaza un port COM ( de comunicare ) la care poate fi conectat un modem. Adaptorul este deci puntea de legatura între magistralele calculatorului si dispozitivele care trebuie conectate la el;
Porturile â€" sunt interfete hard ( conectori fizici ) care permit ca în timpul fabricatiei sau mai târziu sa poata fi atasata la magistralele calculatorului o gama larga de adaptoare;
Dispozitive de stocare lente â€" unde datele si programele sunt pastrate pe termen lung. Acestea includ medii de stocare nevolatile ( magnetice sau optice ) ca, de exemplu, CD-URI si dischete

| CoOL4236 a răspuns:

Hardware insamna procesorul, untilitatile de memorie, monitorul, imprimanta.Iar software programele/jocurile

Răspuns utilizator avertizat
| Oigen a răspuns:

Hardware-ul este partea fizică a unui sistem informatic, spre deosebire de software, care este partea logică — cea care comandă hardware-ul prin intermediul unor programe (aplicații, sisteme de operare și drivere) — și de datele asupra cărora operează respectivul sistem de calcul.