| HelperRomania a întrebat:

Ce inseamna refurbished?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca e vorba de electronice, fie au fost reparate si acuma sunt in stare de functionare foarte buna si vizuala ok, si sunt revandute, fie sunt refacute din vechile stocuri ramase sau nevandute din diferite componente. Oricum, atata vreme cat ai garantie, e ok.

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Refurbished la produse electronice e echivalentul soldurilor la haine. NU sint produse reparate, ci produse care de cele mai multe ori au stat prin vreun raft pe undeva sau vin cu ceva accesorii lipsa/mici defecte cosmetice/erori de fabricatie care nu influenteaza functionarea.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Ala e second hand.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Habar nu ai ce sint alea solduri, in cazul asta. Soldurile sint noi, etichetate, dar nevindute in alte parti si lichidate stocurile.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce iti spun eu ce zici tu ai macar habar ce inseamna REFURBISHED? inseamna refacut mai pe romaneste cauta si tu frumos la masini ce inseamna o piesa refurbished da tu imi zici de solduri ca ma incanta pe mine refurbished asta inseamna refacut ca nou.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Discutam aici etimologie sau ce se vinde ca refurbished? De exemplu am luat niste scule de curatat cu aburi noi-noutze, nefolosite, doar ca ambalajul era praf. Fusesera intr-un depozit care a fost inundat si ambalajele erau praf. Ele au fost ulterior verificate si vindute ca atare, cu garantie full.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Ala nu e refurbished ai inteles aia era o lichidare de stoc. E o diferenta etimologie asta inseamna o piesa folosita si refacuta aia e chestia piesele refurbished au garantia ca merg aproape ca noi ( daca nu, asta inseamna ca nu mai sunt refurbished). Intelegi lasa ce smecherii fac aia asta inseamna o piesa refubished un pc o piesa de masina chiar si nu se vand cu stoc. de obicei la bucata.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Nope, nu era lichidare de stoc. Firma respectiva a vindut tot stocul rezultat din inundatie la un pret de nimic, ca marfa era asigurata si si-au luat banii. Firma din Romania de la care am cumparat a verificat alea, si pe cele valide le-au revindut ca refurburi. In alte parti nu e mafie ca la noi unde de multe ori se vind resigilate sau si reconditionate ca noi. Termenul romanesc adecvat e reconditionat, nu refacut. Refacut e rebuilt, asa pentru cultura ta generala.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru cultura ta generala refacut si reconditionat e tot aia intro anumita masura si tu spui un exemplu Bravo dar nu sti ce inseamna refubished asa ca degeaba.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Asa e, chiar nu am habar ce inseamna "refubished"...http://www.wall-street.ro/......-hand.html

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Wow bun sti sa dai o cautare pe google.nu mai da exemple aiurea ca bagi omul in ceata.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Nu bag deloc omul in ceata, si stiu sa caut pe Gogu' mai bine decit "sti" tu sa "scrii" in romana.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Wow dau 2 lei pe comentariile tale la gramatica mea si da exemplul tau este complet coerent cand vorbim de lichidari si nu produse refurbished se scrie google dar na acuma sa nu cautam acul in carul cu fan.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Ideea era ca unele magazine folosesc refurbished pentru o chestie, altele pentru alta. De exemplu licentele refurbished de la PcMadd sau CITGroup.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai asta e un alt punct de vedere si asa trebuia exprimat de la inceput. Din pacate e Romania si scapa cu asa ceva usor ca sa nu mai zic ca termenul are mai multe semnificatii in anumite domenii.

| Dismally a răspuns:

Reparat ar insemna. Se refera mai mult la produse electronice care au fost reparate, facute sa arate ca noi si sa functioneze bine.

| adeadeliina a răspuns:

Inseamna renovat, sau redecorat