| Dracoola a întrebat:

Ce inseamna un cd VPD? Cu ce difera el fata de un cd obisnuit?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Salutare! Un cd VPD ( Virtual Private Database ) este acel cd protejat. In ce sens. De exemplu : ai un cd original nu conteaza cu ce sistem de operare/joc. Ehh..pe cd-ul acela, sunt 3 punctulete foarte minuscule, aproape ca nici nu le vezi, care protejeaza cd-ul ( nu poate fi copiat pentru a se pirata continutul de pe acel cd ). Asta este un cd VPD fata de cele normale, acelea le scrii si le poti copia in orice calculator.

Bft!

| Dracoola explică (pentru Jipa95):

Merci pentru raspuns, foarte util. Nu voi cumpara niciodata asemenea cd-uri, eu cumpar cd-uri si dvd-uri atunci cand consider. Nu-mi imaginam ca se vor vinde si genul acesta de cd-uri. Voi cumpara cd-uri normale.

1 răspuns: