| walterrrwhiteee a întrebat:

Ce laptop îmi recomandați să folosesc la facultate pentru IT?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru programare e perfect un laptop cu

procesor cu 4 nuclee cu frecventa de baza la peste 2.2 GHz (si Turbo undeva in jurul a 4GHz),

8 sau 16 GB RAM DDR4
(la nevoie chiar modele mai vechi de procesor ce folosesc DDR3 merg),

nu are nevoie de placa video dedicata,

pentru sistemul de operare un SSD de 256GB + HDD pentru stocare,
sau doar SSD de 512GB.

ecran de 15.6" si rezolutie 1600x900, sau de preferat 1920x1080
Sau daca nu faci naveta si nu esti pe drum deloc, atunci un laptop cu ecran de 17, 3 " ar reprezenta un real ajutor.

In plus, ar fi ideal un monitor de 24" pentru a extinde ecranul.
Pe monitor sa ai programul, iar pe laptop pagina de net cu tutoriale sau teorie/probleme.

Ca branduri, ar fi de preferat urmatoarele:
DELL, Lenovo, Fujitsu, ASUS, MSI, HP.

Ce am spus eu e valabil doar daca esti mai pretentios.
Altfel, orice laptop cu 8GB RAM, mai nou de 2012 e bun.
Dar sa aiba totusi mai mult de 1, 5GHz per nucleu, altfel se va misca ingrozitor cu Windows 10 sau 11.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala pe care ti-l permiti, pentru programare nu ai nevoie de nimic special.