| andreiyo50 a întrebat:

Ce linux merge direct de pe CD fara sa-l instalez? Eu am citit pe un site ca doar linux mint, mai sunt si altele?

Răspuns Câştigător
| Nyku_5126 a răspuns:

Din cate stiu eu toate, lucrul asta se numeste Live CD si cam toate distributiile de linux care sunt acum au optiunea asta.

Daca nu ai multa experienta iti recomand Ubuntu, este foarte usor de folosit si bineinteles are optiunea Live CD.

Il poti descarca de aici : http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download

ATENTIE: Acolo ai versiunea Desktop edition, trebuie sa o descarci acea versiune pentru ca daca descarci server edition ai doar o consola. Bafta!

1 răspuns:
| zerozero a răspuns:

Corect, aproape toate distributiile pentru Desktop au o versiune LiveCD, totusi cel mai bun la categoria asta rămâne Linux Mint deoarece conține codecuri audio-video si flash player ceea ce inseamna ca poti sa asculti muzica, poti sa vezi filme si te poti uita si la filmulete pe youtube direct de pe cd... Ubuntu nu contine codecuri in versiunea livecd!