| badearoby a întrebat:

Ce mai conteaza ca un procesor sa fie compatibil cu placa de baza in afara de socket?

Răspuns Câştigător
| unleashed68 a răspuns:

Sa vazi daca placa de baza este compatibila cu procesorul, daca rezista la freqventa sa, fa un inventar a aprox cat consuma pc-ul tau si verifica sursa, astfel incat sa aiba destul sa iti alimenteze complet sistemul, sa verifici pe site-ul placii tale daca procesorul este pe lista de ''oficial compatibile'', daca nu, nu are nimic, doar ca sa fii sigur ca functioneaza, si mai bine du-ti compul la magazinul de la care vrei a iti iei procesorul si ei iti vor incerca compul sa vada cum merge, cu siguranta... mai spun? laughing nu, serios, cam atat, de fapt in mare, socketul conteaza. Fundoi? laughing

3 răspunsuri:
| anonim57clx a răspuns:

Nimic ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai sigur e sa te uiti pe site-ul oficial al placii de baza, ca scrie acolo ce modele de procesoare sunt suportate, dar cu certitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca a intrat in socket, aleluia!
Trebuie sa mai verifici si restul componentelor, sa vezi daca ai ddr2 sau 3, sursa de tensiune trebuie sa indeplineasca cerintele placii de baza si a placii video.