| Ana213 a întrebat:

Ce parere aveti de renumitul film Avatar?
Am auzit recent la stiri ca sunt zeci de oameni care s-au sinucis dupa ce l-au vazut?
Credeti ca e vina filmului sau persoanele respective sunt slabe de inger sau nu sunt in deplina facultatilor mintale?

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

L-am vazut si eu, si nu am fost foarte impresionata. Nici macar o data nu am gandit ca mi-ar placea sa locuiesc acolo, desi conceptul de integrare cu natura claborare intre navi si animale respectiv cu planeta mi-a placut ca si concept. Dar desi multe filme sau seriale m-au facut sa ma imaginez cum ar fi sa fiu si eu un personaj de acolo (Star Warstongue), nu am ajuns in pragul depresiei din cauza asta. Cred ca persoanele respective erau deja deprimate sau in sindrom burn-out, si desigur cu o vointa slaba, si imediat ce au vazut cum se poate trai pe o alta planeta au decis ca pe Pamant a venit apocalipsa si vor sa scape cat inca mai pot decide ei cum vor sa moara. Aceiasi oameni care s-ar lasa impresionati si de "2000" sau 2012XD

21 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Nu are nici o vina filmul ca niste nebuni nu pot face diferenta intre realitate si fictiune.Imi pare rau ca se ajunge la asemenea situatii, dar "mare e gradina domnului".

| m4them4tic a răspuns:

Nici pe departe nu e vina filmului. Daca era asa, asta insemna ca eu trebuia sa fiu mort acum deoarece l-am vazut, dar cum sunt "intreg la cap", uite ca sunt inca in viata.
Niciodata un film nu o sa impinga un om stabil psihic si emotional sa se sinucida.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E prima data cand aud asta...si imi pare greu de crezut. Ai putea sa dai o sursa de incredere unde sa verific informatia?

| Fredie a răspuns:

Da, din pacate si eu am citit stiri similare. Sunt multi oameni care sunt asa de usor de influentat, manipulat sau care au un psihic nu foarte stabil si sanatos. Cred ca cei care chiar au facut acest gest aveau unele "mici" probleme personale inainte de a vedea filmul. Pacat ca un film frumos si interesant a ajuns sa fie asociat cu asa ceva.

| andalu a răspuns:

Cred ca nu are nicio legatura filmul cu nebunia lor(pentru ca oricum un om care decide sa se sinucida nu cred ca perfect sanatos mental)! Filmul e f slab ca si poveste(ii recunosc meritele in ceea ce priveste grafica, da! buni programatorii care s-au ocupat de partea asta), nu e nici pe departe filmul care sa te indemne la un asemena gest dk esti un om care "traieste cu picioarele pe pamant". Cred ca acei oamnei s-ar fi sinucis si la vederea unei pietre!

| Razvan a răspuns:

Nu sunt slabe de inger.Sunt plecate cu sorcova de-a binelea.Atata reclama au facut la filmul asta, atata au vorbit de el, atata l-au premiat si l-au slavit de parca era cel mai bun film facut de la inventarea camerei de luat vederi incoace... Iar cei care s-au sinucis din cauza "capodoperei" sunt cel putini pshic instabili.Ca sa nu zic altcevaraised eyebrows

| Lucifer a răspuns:

Mi-a placut suficient de mult incat sa ma mai uit odata, insa in nici un caz nu m-as sinucide pentru un filmlaughing Si una si alta my friend. Slabi de inger si sariti de pe fixtongue

| ExTrEaM^^94 a răspuns:

Nu cred ca acei oameni sau sinucis pentru ca au vazut filmul...eu l-am vazut am 15 ani si nu mi s-a parut deloc chiar deloc infricosator sau ceva de genu? Nu am gasit niciun motiv sa ma omorlaughingPS: E foarte fain filmul merita vazuttongue

| Paris a răspuns:

Eu am vazut filmul, mi-a parut foarte bun, am si plans asa un pic sa il impresionez pe iubitul meu ca sunt sensibila gen, si sa primesc acea imbratisare din timpul filmelor cu scene romantice dar triste laughing Am auzit si eu ca sunt oameni care se sinucid din cauza vizionarii acestui film, insa ma intreb de ce oare, nu vad motivul, este 90% fictiune, desen animat, si ei vor sa se omoare. Oameni bolnavi

| UnicornsAreLove a răspuns:

Si eu l-am vazut si am 10 ani mai mult am ras decat am plans acum serios chiar azi l-am vazut pe 24 a fost super.

| Zambet a răspuns:

E naspa filmul laughing

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Dar nu inteleg ce motiv au vazut instabilii aia mental de s-au sinucis.Ca eu am vazut filmul de vreo trei ori si chiar nimic nu mi se pare suspect. Dar cred ca unii fac asta doar ca sa li se acorde si lor macar o data atentie, ca doar sinuciderea e o rezolvare definitiva a unor probleme temporare, asa ca...Ca si in cazul mortii lui Michael Jackson.Chiar credeti ca intereseaza pe cineva ca x-ulescu din cutare tara s-a sinucis din cauza ca era fan infocat? Nu, cred ca era un cretin care se plictisea si a facut asta in numele unei stele care deja era stinsa.Pfff,chiar nu imi pot explica ce gandesc d-alde astia!

| Ana-Maria94 a răspuns:

Este adevarat este un film foarte bun, dar nu pot sa zic ca imi place atat de mult incat sa mor dupa el.Deci aceia care s-au sinucis eu consider ca sunt oameni singuri si fara o gandire matura si au vazut in acest film o cale de as usura viata.

| myrazvy a răspuns:

Cu siguranta nu sunt in deplina facultatilor mintale, in nici un caz nu e vina filmului, e o regie, nu poti sa te comporti asa cand sti ca e o regie.sh eu l-am vazut nu mi s-a parut extrem de interesant

| mihaela_5361 a răspuns:

Daca esti fan SF, filmul este superb, foarte bine realizat, se vede rodul a 4 ani de munca. Scenariul, efectele speciale, coloana sonora... un film care merita vazut! nu cred ca duce la depresie si, in niciun caz la sinucidere!

| Ploaia a răspuns:

Salutare,
Pe un biletel de adio al unui copil care s-a sinucis scria asa
'Lumea mi-se pare gri, nu pot sa traiesc stiind ca Na'vi sunt doar niste personaje fictive'.

| DouaPuncteD a răspuns:

Sunt de acord cu mathematic...winkinglogic asa este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am vaut si sunt inca aici...trageti concluziile big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a parut foarte bine realizat.Modul in care au fost imbinate actiunea, cu razboiul, cu efectele speciale si mai ales cu dragostea.
Nu cred de ce s-ar putea sinucide cineva dupa ce a vazut acest film.

| fzcsm a răspuns:

E fain filmul dar am adormit la cinema laughing asa pentru vreo 5 minute big grin

| LAVINIA123 a răspuns:

Ideea e ca filmul relateaza ce se va intampla in 2012...stii,toti zici ca vine sfarsitul lumii, dar alti oameni de stiinta au studiat si cica pamanul va intra in nu stiu a cata galaxie si doar cei pregatiti trupeste si sufleteste vor intra in aceasta epoca...asa si cu filmul acesta, regizorii s-au inspirat dupa aceasta varianta, nu pot sa zic ca e adevarat despre ce se vorbeste in film(l-am vazut si eu), dar oamenii care s-au sinucis(cu probleme financiare sau mintale)credeau ca vor ajunge in acea lume frumoasa, dar chiar daca lumea aia exista nu vor ajunge in ea deoarece Dumnezeu iti da si ia viata cand vrea el, tu nu trebuie sa te sinucizi pentru ca vei ajunge in iad, so nu prea cred ca acei oameni s-au sinucis pentru ca erau intregi la minte sau aveau o viata foarte fericita.