| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre windows 10? merita sa treci la el pentru direct x 12? DUpa cum stiti e "exclusiva" doar pentru acel windows, ai naibi ei

23 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Baietii ce au conceput windows 7 cred ca au plecat din Microsoft.
daca tuvrei sa probezi castana 10 esti liber sa o faci.
bafta.

| Radu284 a răspuns:

Eu am pus Windows 10 intr-o masina virtuala, si e OKish, mai ales cu classic shell. Desi nu prea imi place tema default, si nici nu am gasit o tema mai OK.

Fata de Windows 8 si 8.1 mi se pare mult mai bun. Fata de 7, in niciun caz.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Interfata si mie mi se pare de rahat. zici ca e omleta intre win 7 si 8 dar pentru prima oara cand ma doare mai mult de performante decat de cum arata laughing.

| Eduard619 a răspuns:

Eu i-am facut update ieri si am revenit la 8 pentru ca mi se pare ca se misca mult prea greu in comparatie cu 8 am 8 ram i3 3220 si gtx 650 si nu cred ca piesele mele sunt o problema.Eu nu sugerez decat pentru meniul start care e super jmecher.Cat si despre browserul acela nou Microsoft edge e o vrajeala nu e rapid e mult mai lent ca mozila.

| KodrutZ a răspuns (pentru Eduard619):

Cind spui ce edge e mai lent ca ff ai vreun benchmark in spate sau asa ti s-a parut tie "la ochi"?

| Eduard619 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mie unul mi se pare la ochi..acum sunt pareri si pareri...dar in niciun caz nu e de 100 si ceva de ori cum au zis ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu l-am probat.Dar din ce citesc cred ca o sa il incerc si revin la 8 desi uniii spun ca 8 tul e naspa.Eu am 8 de 3 ani aproape si merge ok, sunt multumit.Nici la 8.1 nu cred ca updatez.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa vad pe viitor cum va fi win 10 si cand va iesi un pack ( la inceput toate win au buguri ) poate am sa fac un upgrade, cine stie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite ce am de gand.Am 8 acum, trebuie sa updatez la 8.1 ca sa imi dea 10. Dupa ce updatez la 8.1 fac 3 dvd-uri sau un stick de siguranta cu ce am, adica 8.1. Apoi updatez la 10 si facd in no 3 dvd-uri cu programul recovery media creator.Asa o sa am amandoua windows-urile. Legat de ce ai zis, ai dreptate.S=a pus acum cateva minute o intrebare in care copilul zice ca a avut 10 preview si acum cand sa instaleze 10 oficial, i-a dat BSOD.Ce sa faca? Adio win original, trebuie reinstalat si daca nu are win original si laptopul a venit preinstalat cu win 7 sau ce a avut, nu are win original. Daca facea de la bun inceput 3 dvd-uri sau stick de recuperare, putea baga si recupera windowsul. las si eu sa treaca ceva vreme, vad eu aici cat de multe intrebari se pun dupa ce se instaleaza 10.

| bugativeyRO a răspuns:

Daca-ti suporta placa video DX12, nu vad de ce nu ai trece... eu asta urmeaza sa facwinking

| anonim_4396 explică (pentru bugativeyRO):

Ce placa video ai?

| bugativeyRO a răspuns:

@vidii
https://www.youtube.com/watch?v=XzFe5OOHZko
Tin minte ca mai aveam ProjectCars in calculator, o versiunea mai veche si dupa ce-am vazut video-ul de mai sus am zis ca sa dau si eu cu banu sa vad ca inainte mergea 25-30 FPS pe Low, iar acum, surpriza, nu scade sub 40 ( fara vrajeala, pe aceleasi setari ). Si nu i-am facut niciun update la joc, versiunea e de prin decembrie anul trecut daca nu ma insel, e Alpha si un boost de 15 FPS, super!

| singuraticul90 a răspuns:

Eu folosesc doar netul pe pc, deci nu imi pasa de windows-ul atata timp cat am net si pe sp3 laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru singuraticul90):

Net si virusi cit cuprinde, desigur.
@Endoryus: Pare un jeg cam la fel de mare ca 8-ul, dar daca tot se zice ca ar fi mai eficient si mai ales mai mic, probabil o sa fac upgrade. Mi se rupe de DX 12. Probabil placa video o voi schimba peste cel putin vreo doi ani, asa ca momentan pot sa isi bage undeva DX 12-le. tongue

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Poate tie nu iti pasa ca mi se pare ca gtx 750 nu are compatibilitate cu dx 12, dar 970-ul are, si am vazut ca sporeste cu 30% performantele placii video. sa vedem ce va face si la procesor

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sporeste din parti... happy Ramine de vazut ce update-uri misto o sa bage pe git, ca de-acuma nu mai sint service pack-uri si variante noi de Windows, ci o sa se updateze on-the-go, ca Androidu'. GTX 750 e DX 11.2, si oricum astia nici nu au exploatat la maxim DX 10 si lor le arde de 12...

| vidii a răspuns (pentru KodrutZ):

Poate chiar "sporeste" performantele, insa nu stiu ce sa zic. De ex, acest video ceva imi spune ca e fake, poate ma insel
https://www.youtube.com/watch?v=XzFe5OOHZko
Parca nu ma lasa inima sa trec de la windows 7, saptamana trecuta am instalat 8.1 ...cred ca nu l-am lasat nici 2 ore in pc si imi facea peri albi, atat de enervant e, am reinstalat 7. As incerca 10-le, cum ca ar fi mai "fluent", mai "rapid" ...meh
De dx12 nu-mi pasa nici mie :)) r7 250-u meu stie doar de 11.2, si n-o schimb prea curand oricum, deci nu ma ajuta dx12-le lor.

| anonim_4396 explică (pentru vidii):

"De dx12 nu-mi pasa nici mie " mda, pentru ca nu ai placa video de asa ceva, dar crede-ma daca aveai una care ajuta la performante, te-ar fi pus putin pe gandit. cum am zis si mai sus, eu astept sa iasa un sp si dupa am sa vad ce si cum sta treaba. deocamdata raman la 7

| KodrutZ a răspuns (pentru vidii):

Ce de-a timp de omorit au unii... de ce sa reinstalezi cind poti face imagine si o restaurezi in caz de ceva in 10-15 minute (posibil 30-40, daca vorbim de HDD).

| Eduard619 a răspuns (pentru vidii):

Nu este nicio deferenta intre fps-urile de la windows 8 si 10 eu am testat bf3 in aceiasi maniera fara nimic deschis si era o dif de 1-2 fps.

| anonim_4396 explică (pentru Eduard619):

Depinde si de joc, eu am vazut la gta 4 dar era diferenta mica de 5 10 fps. win 10 inca nu are dx12 inca asa ca diferenta mare nu ar fi. acel video care are diferenta mare de fps mi se pare si mie dubios

| Eduard619 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te lua dupa ala...majoritatea pe care le-am vazut eu au dif de fps in avantajul windows-ului 8.

| bugativeyRO a răspuns (pentru anonim_4396):

Gtx 750 are compatibilitate Dx12 - Am instalat Win10 si DxDiag imi zice ca folosesc DirectX12, deci are.