| CarlosBogdan17 a întrebat:

Ce placa de baza crede`ti ca e mai buna pentru i5 4460? Bugetul pentru placa de baza este de 350, pot urca pana la 400 numai daca merita. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Orice placa de baza, de preferat Gigabyte. Toate placile de baza peste 200 lei sunt ok, mai ales pentru procesoarele din seria i5, G.

| 5yr0Kk a răspuns:

Du-te pe AMD daca n-ai luat deja procesorul.Ia ceva FM2+ sau AM3+ de la AMD si iesi mai bine rapor calitate pret.
Cat despre ce poti lua pe I5 uita-te la MSI sau ASUS
http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-1150-b85m-g/pd/DCB39BBBM/

http://www.emag.ro/placa-de-baza-msi-socket-1150-b85m-e45/pd/DBHLQBBBM/
I-am facut unui prieten cu un Asus dintr-o serie similara cu ce a trimis mai sus doar ca pe AMD fm2+ si merge super bine plus ca are multe optiuni de overclock pentru fan-uri..etc.
Bafta!

| CarlosBogdan17 explică (pentru 5yr0Kk):

M`am gandit la AMD da mi s`a spus ca e mai bun Intel, ma gandisem la fx 8350, nu ma intereseaza overclock sau alte nebunii, vreau doar sa ma joc si Intel cred ca e mai bun si consuma mai putin.

| 5yr0Kk a răspuns (pentru CarlosBogdan17):

E mai bun INTEL...o recunosc.dar dai mult mai mult pe aceeasi performantă.
Am avut si si Intel dar iti zic Amd e gaming
Acum am un fx 8300 stoc la 3300 mhz cu 8gb ram si un radeon r9 270x si ma joc orice(csgo lejer 170fps cu tot pe full si 1080p, far cry 4 50fps pe ultra tot 1080p si azi vreau sa încerc unity)
Deci poate că...cum sa zic as merge oricând pe Amd pentru ca nu-mi permit chiar atâta.Cu AMD iti faci un calculator de gaming la un pret rezonabil, de exemplu competitorul direct al 8300 al meu este un Intel care pleacă de la 1300 lei si eu am dat 600 de lei, recunosc ca mănâncă mai mult si se încălzește mai tare dar asta nu-i o problemă cu o sursă potentă. Apropo ti-am zis ca i-am făcut unui prieten un fm2, i-am luat un kaveri a10-7700k si placa de baza ASUS si 4gb ram de frecvența mai mare 1866 si nu i-am luat placa video, m-am bazat pe integrata AMD din kaveri(csgo in 80 fps pe medium, battlefield 4\nfs rivals pe low aproximativ 30-45 fps-tot cu numai 4gb ram) si mai încolo o sa-i iau un radeon r7 si ii fac un dual graphics.
Zic sa mergi pe ASUS-ul acela daca ai luat deja cpu daca nu mai gandește-te la un AMD, n-o sa regreți crede-mă.iti iei un fx 8350 si-l duci la 4.5 sau chiar 5ghz cu watercooling si o placa de baza si o sursa tare.
Baftă!

| CarlosBogdan17 explică (pentru 5yr0Kk):

Am sursa de 750 W nu e problema sa zicem ca merg pe amd cu 8350 si o placa de baza pana in 400 de lei, am 4gb ram hyperx 1066mhz, daca iau niste rami de 4 gb cu 1866 mhz si ii adaug langa acestia care va ficu adevarat mhz? stiu ca daca sunt 2 frecvente diferite o ia in considerare pe cea mai mica... ce zici?

| 5yr0Kk a răspuns (pentru CarlosBogdan17):

Tu cand o sa-i pui pe cei de 1866 o sa mearga la freq cea mai mica, altfel gandeste-te ca i-ar arde pe cailalti deci vor merge mai jos.Zic sa incerci sa-i vinzi aceia de 1066(ma uitam acum pe net stiam ca DDR3 merge la 1333 cel mai jos..nu-s sigur ca rami aceia sunt 1066, 1066 am vazut doar pe laptopuri)
Bun sa revenim incearca sa vinzi rami acestia si iti iei altii pe 1600/1866(zic si 1600 pentru ca nu-i asa mare diferenta, in jocuri greul cade pe placa video mai mult decat pe ram, in jocuri conteaza mai mult cantitatea decat freq lor, eu am 8GB la 1333 si ma joc orice fara probleme) si ca placa de baza zic asta : http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-am3-m5a97-r2-0/pd/EDMJKBBBM/
sau asta http://www.emag.ro/......EX77DBBBM/
Gigabyte am eu si merge fara probleme dar e mai greoi bios-ul, de aia am zis MSI sau ASUS Asus-ul nu-i slabuta..mergi pe ASUS
Bafta! Zi-mi ce ai facut