| Andrei456 a întrebat:

Ce placa video pentru gaming imi recomandati pentru Intel Core i3 3240, 3.40 GHz si memorie RAM 4GB? Am vazut un
GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti OC2 WindForce 2X 2GB DDR5 128-bit insa nu sunt sigur daca se potriveste pentru PC-ul meu. Vreau sa adaug ca nu vreau sa schimb alte componente din cauza placii video.

11 răspunsuri:
| Nimeni10 a răspuns:

RX 460, r7 360, GTX 750 ti, GTX 950, ai de ales.

| Nimeni10 a răspuns:

Mai bine mai cumperi inca 4 gb ram, in gaming e recomandat minim 8 gb ram.

| aloken a răspuns:

A am si eu un GTX tot 750 TI doar ca e de la ZOTAC e OC si e GDDR5 si tot 4GB RAM am cu un i3 540 3.07 GHZ si tin sa zic ca pe mine ma duc jocuri gen BO3, GTA V, FC4, CS:GO undeva la medium-high cu un fps care nu scade sub 30.Alții ar spune că placa video nu mai e potententa dar eu m.am convins că încă mai e.Ce ai tu acolo să îmbină perfect cu placa video.

| Andrei456 explică (pentru aloken):

Am uitat sa intreb, scrie pe componente ( placa de baza si sursa ma refer ) ce modele sunt? Ma gandesc ca daca merge i3 pe el ar trebui sa mearga si placa asta dar vreau sa stiu daca merge.

| Andrei456 explică (pentru aloken):

Tu ce sursa ai? A mea este de 230v.

| Andrei456 explică:

Va multumesc ca m-ati ajutat big grin Nu credeam ca o sa imi raspunda cineva laughing Am sa revin cu un raspuns dupa ce cumpar placa video.

| CPAElites a răspuns (pentru Andrei456):

Mai pune ~150 lei si cumpara un GTX 950 care e cu ~40% mai performanta decat GTX 750 TI.

Ai uitat sa ne spui informatii despre sursa! ( Numele producatorului si modelul )

| Andrei456 explică (pentru CPAElites):

Pe spatele unitatii scrie AC230v 50Hz4a.

| CPAElites a răspuns (pentru Andrei456):

Desfaci frumos capacul unitatii si te uiti pe sursa dupa Numele producatorului si modelul

| AdyMarius10 a răspuns:

Placa video aleasa de tine este foarte buna, dar iti recomand un AMD Radeon R7 370 NITRO OC, pentru performanta mai ridicata in jocuri. Avantajul lui R7 370 este latimea de banda de 179.2 GB/s, fata de gtx 750 ti cu doar 86, 2GB/s, dar si memoria bus de 256 bit fata de 128 bit de la 750 ti.Ai aici un link catre placa video recomandata de mine:https://www.evomag.ro/......6422.html.
Aici o comparatie intre cele doua placi video:http://www.game-debate.com/....../index.php

| ThWalrus a răspuns:

In aceeasi gama de pret ai sa gasesti un AMD RX 460, placa video pe arhitectura noua, dar nu cred ca e inca disponibila in magazine sau stocul e epuizat. Daca nu vrei sa astepti 750ti e o alegere buna.