| Cadillac a întrebat:

Ce procesor imi recomandati pentru gaming? i3-4160 sau fx-6300?
Va rog nu dati raspunsuri daca nu sunteti cunoscatori, nu vreau raspunsuri de la copii care s-au jucat toata viata lor numai Metin2!

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Este greu de spus.
FX-6300 este deja un procesor vechi de tehnologie veche.
i3-4160 este de noua generatie de ultima tehnologie.
Oricum, diferenta dintre cele 2 e destul de mica in jocuri dar in majoritatea programelor de editare, acel i3 castiga.
Recomand FX-6300 daca ai racire buna si o sursa buna pentru overclock.

Este greu de spus care este mai bun pentru asta depinde de cat de optimizata este aplicatia pentru acel procesor.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru gaming totusi 6300-ul o sa fie in avantaj. Cu toate ca daca gaming-ul nu era principal, as alege un i3 tinand cont ca are un consum de 2+ ori mai mic iar performantele sunt apropiate dintre cele doua.

| OvidiuDrg a răspuns:

Http://cpuboss.com/cpus/Intel-4160-vs-AMD-FX-6300
Nu comentez, ca nu are rost...
P.S. Nu joc Metin2 :))

| danig9999 a răspuns:

Eu iti recomand i3-4160 este mai performant decat fx-6300 find acest procesor unul vechi