| Mihai198 a întrebat:

Ce program pot folosi pentru a overcloka procesorul unui PC?

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

MSI Afterburner
Riva Tuner
SetFSB
CPU-Z
AMD Overdrive (Catalyst control Center)
EVGA Precision X
Intel Desktop Control Center
ASUS GPU Tweak
ATI Tray Tools
Sapphire TriXX

Dupa overclock faci test cu Prime95, test de stres.

| Mihai198 explică (pentru neluL):

Imi trebuie pentru cpu nu gpu, iar cele care sunt pentru cpu nu merg.

| neluL a răspuns (pentru Mihai198):

Ce procesor ai? Ce ai probat de acolo? Din BIOS te pricepi? Nu iti trebuie nici un program daca faci direct din Bios! Ai racire buna pe el?

Intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data. In BIOS selecteaza din meniul de navigare sectiunea Advanced, selecteaza apoi CPU Configuration iar apoi modifica valoarea la CPU Frequency putin cate putin (iti reamintesc ca nu trebuie sa modifici cu valori mari deoarece creste riscul de a arde procesorul). Salveaza configuratia si roaga-te sa fie bine! Daca totul e OK in seara asta (ma refer la temperatura) maine poti sa-l mai ridici putin si dupa aceea il stresezi... poimaine la fel. Temperatura nu trebuie sa treaca de 65 de grade in full load.

| RaduTN a răspuns:

Cel mai bine faci din Bios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bios

| MateiSebastian a răspuns:

BIOS-ul plăcii de baza ar fi cea mai buna metoda de OC.