| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca pun un magnet langa un HDD care este in functiune.
funda

8 răspunsuri:
| sergiulica01 a răspuns:

De ce ai face asta?
wtf

| Drack550 a răspuns:

Se poate destabiliza daca este un magnet mai puternic si o sa apara eventuale probleme in viitorul apropriat, deci nu incerca pentru ca se pot intampla diverse daca este destul de puternic.

| K0sti a răspuns:

Incearca si ai sa vezi!

| SouLIce a răspuns:

O sa se strice hdd-ul indiferent ca este an functiune sau nu, daca pui un magnet langa el se va magnetiza platanele si iti iei adio de la el

| Horia_6478 a răspuns:

I se sterg culorile... adica o sa t-i se vada alb negru. sau ceva gen curcubeuwinking

| BenWilde a răspuns (pentru Horia_6478):

HDD inseamna hard disk drive, nu televizor. Si daca nu este un magnet foarte puternic, nu se intamlpa nimic. Datele de pe el nu se sterg nici daca folosesti magneti puternici, dar ma gandesc ca ar putea incurca acel ac cand scrie informatii. Pe scurt, nu nu se intampla nimic cu HDD-ul tau.

| Jipa95 a răspuns (pentru BenWilde):

De unde ai mai scos- si pe asta cu ''nu se intampla nimic''? Se magnetizeaza platanele si ai belit de tot hdd-ul.

| BenWilde a răspuns (pentru Jipa95):

M-am informat pe internet inainte de a raspunde. Ca sa strici hdd-ul cu magneti, trebuie sa vrei asta, si sa folosesti magneti foarte puternici. Daca hdd-ul sta in apropierea unui magnet, nu se intampla nimic.