Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2709481intrebari
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
24 Iul
SATI 274.254AFISARI
116.546VIZITE
96.904V. UNICI
10 Aprilie 2010

Ce semnifica numele Diana?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    10 Aprilie 2010 20:37
    D A R i U t S s A a răspuns:

Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.

• 6 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 10 Aprilie 2010 21:06
    thizizme a răspuns:
    Care-i legatura dintre Tehnologie si numele asta? Si te mai intereseaza multe nume? Ti-as zice si eu ce inseamna Diana, dar ti s-a raspuns deja. Mai aveam curiozitatea aia...
  • 10 Aprilie 2010 21:04
    Jonathan a răspuns:
    - insemna divin sau ceresc
  • 10 Aprilie 2010 20:39
    Gipsy a răspuns:
    DIANA
    Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.
  • 10 Aprilie 2010 20:51
    didee a răspuns:
    Pe mine ma cheama Diana. "Diana" in greaca, inseamna zeita Artemis, care a fost zeita vanatorii. Sper ca te-am ajutat!
  • 26 Septembrie 2010 17:49
    Raspuns anonim:
    Nume de printesa
  • 22 Februarie 2011 18:30
    Raspuns anonim:
    Sava spun cinstit pe mine tot ma cheama diana...dar eu am citit in internet ca numele meu inseamna dela Zeita diana nume grecesck dupa cum eu am intzales, princessa diana si cine are numele acesta diana mindritziva cu el