| AdrenalinTm a întrebat:

Ce stiti despre http://www.asus.com/Motherboards/ThunderboltEX_IIDUAL/
? cum se foloseste mai exact

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Lene sa citesti :))? Iti adauga porturi thunderbolt(ultra-rapide) daca nu ai, pe o placa de baza foarte scumpa. http://en.wikipedia.org/wiki/Thunderbolt_%28interface%29 Ideea e cum ziceam, ca e ataat de rapid incat poti conecta mai multe dispozitive(Daca suporta si alea asa ceva).

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

:))nu e de citit eu habar n-am ce e am aflat cand am desfacut placa de baza din cutie si am vazut chestia:))n-am inteles nimic m-am uitat prin manual am inteles despre ce e vb am legato cu placa video dar n-am vazut nici o diferenta plus ca in carcasa de la pc apare un bec rosu pe ea pc o recunoaste o recunoaste softul ii dau on dar nu vad nici o diferenta d
e WOOOAWWW aha acuma am citit pana la capat daca suporta si alea asa ceva:)) deci n-am ce sa fac cu ea:))

| AdrenalinTm explică (pentru AdrenalinTm):

Credeam ca n-am pus-o eu corect

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Corect, daca nu ai display-port sau porturi thunderbolt nu ai ce face cu ea.

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Display port iesire din thunderbolt e cel mai ciudat port +ca mi-a luat ceva timp sa ma prind care is intrarile si iesirile din ea ceva adaptoare sau mufe nu exista?

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Dap, alea sunt. Ei lasa ca poate ai sa iti cumperi un monitor 4k cu RR de 60+ hz. Si atunci o sa fie util(daca ai placa video fara display-port, doar cu hdmi, la ora actuala, si un monitor 4k, mai mult de 24hz(fps) nu ai sa scoti ca atata e limita la hdmi 1.4).

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

cu placa asta daca il leg e de bine? http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4840#ov
team ascultat pe u si am luat un xeon:))si placa video asa ca o paranteza deci cu placa aia viddeo si cu tunderbool asta obtii si performante de gaming din ziua de azi? nu stiu cares cerinte de jocuri de azi da jocurile 2013-2014

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Nu asta era ideea. Ca nu poti lega thunderbolt-ul cu placa video. Sa nu faci asta.
Ca si idee: http://www.macrumors.com/roundup/displays/
Si 2. Ideea eera ca displayport-ul e mai rapid decat hdmi 1.4. Si hdmi 1.4 in 4k stie doa 24hz. Placa aia nu e cea mai ultra-high-end placa. Nu neg, se descurca bine, dar nu e pentru 4k. Temporar gaming-ul pe 4k e la inceput. Te ajunge 6000 lei in gpu daca vrei gaming pe 4k cu fps decent si setari ok.
Legat de xeon, ai montat? Cum merge pana acum?

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Se comporta ultra bine e montat tot am avut ceva probleme cu coolerul cred ca am pus prea multa pasta ca il aprindea si era la 60 grade acuma am pus mai putina pasta si sta undeva la 30 grade se comporta pre bine poate mai bine ca un 4770k porneste foarte rapid turbo boostul am deschis vreo 4 videouri pe youtube full hd fara sa instalez placa video si lucra la 40% era cel mai ieftin procesor 1276 v3 xeon cu grafica 1200 si lucreaza foarte bine cu placa asta de baza am deschis o gramada de masini viruale o gramada de programe mai mult de 70%n-am putut sal urc

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

In cartea lui de specificatii zice ca il poti lega si la placa video daca detine un port

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pai da, poti lega, dar in cazul asta nu te avantajeaza cu nimic. Daca aveai ceva cu thunderbolt, da
Oricum, sarind de asta, ma bucur ca rsti multumit de sistem.