| uNKN0Wn a întrebat:

Ce trebuie sa am in pc ca sa pot rula pe 64bit?

Răspuns Câştigător
| Meticulosul a răspuns:

In primul rând trebuie instalat windows 64 asta dacă suportă "mașina": Biosul; Procesorul; hardul Dacă ții neapărat încearcă să instalezi windows 64 și daca nu suportă iți va spune ca mașina nu e calificată pentru windows 64 și vei reveni la normal!

19 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

CPU x64?
Sa "rulezi" ce pe 64bit? Vindoz?

| uNKN0Wn explică (pentru MishuD):

Da

| uNKN0Wn explică (pentru MishuD):

Adica sa pot pune calculatorul pe 64 bits!

| MishuD a răspuns (pentru uNKN0Wn):

Okay, ia o pauza. Te ai aruncat cu capu inainte si te grabesti cu 64 asta pe buze asteptandu`te la mare minune. Mare direfenta intre viteza de lucru pe x32 si cea pe x64 nu e, sa nu te astepti sa iti zboare pc-ul prin camera cantand de bucurie ca o arde high pe x64. Doar cand ai volume mari de date se simte totusi, dar numai daca aplicatia stie sa profite de x64.

Dar revenind la intrebarea ta, ca sa poti instala vindox pe 64biti iti trebuie un CPU compatibil cu x86-64 (adicatelea procesorul sa suporte instructiuni pe 64 biti) si cam atat.
Harddisk-ul nu are nici o greata cu asta, nu il intereseaza ca rulezi tu x32 sau x64. Ala se invarte acolo pe legea lui si cam atat.
Nici BIOSul placii de baza nu are nimic de zis in privinta asta atat timp cat placa de baza are in socket CPU x64 si ala e sanatos voinic si isi face adunarile.
La fel si cu placa video, memoria ram, placi de sunet, tv tunere, mausi, tastaturi si vebcamuri. Toate functioneaza atat timp cat ai driverul corespunzator (care este software, nu hardware).

Ca sa iti dai seama daca procesorul tau suporta instructiuni pe 64bits descarca-ti programul asta :
ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.59-setup-en.exe
Il salvezi, instalezi si apoi dai la tab-ul cu CPU si casti ochii la "rubrica" instructions. Daca acolo scrie, pe langa altele, si AMD64(asta e pentru amd evident) sau EM64T(si asta Intel ca deh, fiecare cu a masii) atunci ai CPU compatibil si poti sa ii dai bice la instalare.
Ai putea totusi sa iti cauti placa e baza pe net si sa vezi daca producatorul ofera drivere pentru windows x64. Daca nu stii ce model e gasesti tot cu CPU-Z ala, ai un tab cu Mainboard si acolo scrie care`i producatorul si ce model ii placa ta de baza. Daca nu te interesezi inainte de drivere pentru placa de baza s-ar putea sa ramai cu vreo placa de sunet nefunctionala sau ce`o mai avea placa ta de baza mai exotic in componenta ei. De asemenea ai pute sa iti cauti si pentru placa video si restul (tv tunere, placi de sunet stand alone si atele) drivere si sa vezi daca producatorul iti ofera driverele. De obicei pentru hardware mai vechi de 2008 nu prea gasesti drivere x64.

Sper ca te`ai lamurit cat de cat.
Daca ai nelamuriri mai scrie aici.

| GeosBIOS a răspuns (pentru MishuD):

"Ca sa iti dai seama daca procesorul tau suporta instructiuni pe 64bits descarca-ti programul asta :
ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.59-setup-en.exe"
Hai fâs. Daca-ti instalezi un program pentru a observa niste chestiuni atat de elementare cum ar fi tipul procesorului, inseamna ca aia care au pierdut ani buni din viata in a scrie BIOS-uri si sisteme de operare si i-au pierdut inutil.

| MishuD a răspuns (pentru GeosBIOS):

Ma hachere, explica-i tu omului, simplu si rapid cum sa afle daca procesorul lui are sau nu extensii x64.

| GeosBIOS a răspuns (pentru MishuD):

Deocamdata nici nu are cu ce, ca sa-i explic ceva.

| uNKN0Wn explică:

Adica,exista ceva cerinte pentru a fi capabil pc-ul de rulare pe 64 bit?

| GeosBIOS a răspuns (pentru uNKN0Wn):

Da procesorul pe doua nuclee si indeajuns de mult RAM, undeva la peste 4GB, pentru a putea face fata la capacitatea de incarcare a procesorului. Desigur ca si placa de baza trebuie sa fie de asa natura incat sa suporte arhitectura acestor procesoare.

| MishuD a răspuns (pentru GeosBIOS):

Ce ma? pentru ce doua nuclee si 4gb ram? ca sa vad ca "vede" vindozu 4gb pe 64 si nu 3.4 cum "vede" pe x32?
Nu are a face numarul de nuclee si capacitatea RAM cu faptul ca un sistem suporta sau nu un sistem de operare x64.
Ca daca e cum zici tu serverul meu local de UT3 nu exista ca are un amarat de PentiumD Extreme si numa 1GB ram. Sa inteleg ca de fapt kernelul ala compilat pentru x64 de pe cutia mea de fapt nu e pe x46 ca n`am 4gb ram?

| GeosBIOS a răspuns (pentru MishuD):

Daca ai fi citit cu atentie postul meu ai fi vazut si "pentru a putea face fata la capacitatea de incarcare a procesorului". Adica raspunsul ti l-am dat dinainte. Altfel alea 2 nuclee, nu vor face cu nimic mai mult decat un procesor cu un singur nucleu si ai bagat banii in tehnologie inutila... ma.

| MishuD a răspuns (pentru GeosBIOS):

Capacitatea de incarcare a procesorului cand impinge cartofi la piata unul cate unul?
Mai draga domnule, omul a intrebat ce ii trebuie sa ruleze un sistem de operare x64. Tu ai raspuns "doua nuclee si 4gb ram". Daca procesorul ii Atom dual core de generatie veche poti sa te inchini la el ca nu are instructiuni x64. dar are doua nuclee si ram ii put cat vrei.
Te intreb eu acum, 1 gb ram si 1 cpu x64 cu un nucleu is destul sa rulezi sistemul de operare?

| GeosBIOS a răspuns (pentru MishuD):

Bun si daca-l ruleaza in ce priveste performantele ca si un procesor X32, te intreb eu acum ce rost are sa dai inutil bani mai multi pe un procesor X64? Lasa-ma cu vrajeala aia de Atom n-core. omul nu cred ca se duce sa-si cumpere hardware de la muzeu.

| MishuD a răspuns (pentru GeosBIOS):

Ce mare diferenta de performante ai observat tu intre x64 si x32? ti-a sarit laptopu de pe birou ca in reclama aia veche la internet zapp? Nu cred, viteza procesorului e aceeasi, viteza busului a fix tot aia, viteza pe PCIe e la fel. "Tevile interne" pentru transfer de date suporta fix acelasi volum de date ca si cu un CPU x32. Singura diferenta e ca procesorul ala in loc sa calculeze cate o pagina de 32 de biti calculeaza cate o pagina de 64. La aceeasi frecventa.

Atom e procesor de muzeu? Atunci cum mama masii inca mai e produs de Intel si imbunatatit? Si de ce ii mai fac astia atata reclama si cheltuie sute de k USD pe marketing? Traiesti in viitor?

E foarte ciudat cum te agati tu de cate un cuvant si faci mare caz. Am zis inainte sa zic Atom(2009) ca am un PentiumD Extreme(2005-6?) care suporta x64. Ala e CPU de muzeu. Hai, zi asa, ti-am dat un indiciu.

| GeosBIOS a răspuns (pentru MishuD):

"Ce mare diferenta de performante ai observat tu intre x64 si x32?"
Destul cat sa conteze

"Atom e procesor de muzeu? Atunci cum mama masii inca mai e produs de Intel si imbunatatit?"
"Daca procesorul ii Atom dual core de generatie veche poti sa te inchini la el ca nu are instructiuni x64. dar are doua nuclee si ram ii put cat vrei."
Mi se pare mie sau ceva in gandirea ta cam pute.

"Am zis inainte sa zic Atom(2009)"
De fapt inceputurile-s prin 2008 si daca te referi la niste procesoare, dintr-o generatie mai veche, care nu se mai gasesc pe piata, ce rost are sa le mai aducem in discutie? Daca pot sa dau un sfat care sa fie util, atunci il dau astfel incat cel care-l cere sa se foloseasca si nu doar asa ca sa ma bag in seama.

Vrei sa se simta X64-ul, investesti in ceea ce trebuie si nu doar in ceva ca sa spui vezi frate rulez Windows pe 64 de biti, deci sunt smecher. Altfel se cheama ti-ai dat singur teapa, contribuind doar la salariile prducatorilor de hardware.

| uNKN0Wn explică (pentru GeosBIOS):

Procesorul e Intel Pentium DualCore E6600 3.06 Ghz, 2Gb ram si placa video Gigabyte ATI Radeon HD 4350 de 1Gb.

| uNKN0Wn explică (pentru MishuD):

Deci daca am 4 gb ram o sa mearga bine calculatorul pe 64bit?

| GeosBIOS a răspuns (pentru uNKN0Wn):

Misto, personal sunt fan ATI. Iti va merge bine si cu 2GB de RAM, recomandat este sa mai pui vreo 2 ca sa profiti cat mai mult de capacitatile procesorului. Daca nu dispui de resursele financiare poti sa ramai numai cu 2, daca nu esti gamer inrait sau daca nu lucrezi intr-un domeniu ce presupune prelucrarea secventelor video, grafica 3D samd.

@MishuD
"Tevile interne" pentru transfer de date suporta fix acelasi volum de date ca si cu un CPU x32. Singura diferenta e ca procesorul ala in loc sa calculeze cate o pagina de 32 de biti calculeaza cate o pagina de 64. La aceeasi frecventa.

Asa, adica => transfer de date mai mare in acelasi interval de timp => cresteri in performanta.

| legalizejoy69 a răspuns:

Pai trebiue sa ai suficienta memorie in pc si o placa de baza si video buna.