| alex_7264 a întrebat:

Ceau! am connectat laptopul la lcd prin HDMI, dar imi reda doar video, sunet nu, se aude in boxele de la laptop, cum as putea sa setez sa redea video/sound HDMI=... connects digital audio/video

3 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Salut Alex să nțeleg că a i doar semnal video nu și audio prin lcd nu? vezi să nu fie întrerupt cablul prin care conectezi laptopul la lcd, la mufe, cum le ai mufă euroscart sau mufe rca, că dacă ai mufă rca le poți schimba singur mufele, dar la scart e greu că pe aceiași mufă intră și firele de audio, și cele video, dar nu ai scris lcd ul are sunet cînd nu conectezi laptopul prin el? Mai este ceva încearcă să i faci lcd ului niște setări pe la partea audio, cum ar fi. vezi să nu î ți intre mutting, s au balansul difuzoarelor, să fie la mijloc linia să se audă ambele boxe, succes, și te rogrevino cu un mail să mi spui ce ai rezolvat. succes mult.

| Black a răspuns:

Mai trage un cablu pentru audio... de la mufa jack 3. 5 pana la cele 2 gauri cea rosie si cea alba tongue
intr-un capat sa cablul sa fie cu un singur jack 3. 5, iar in celalalt capat 2 mufe... care sa se potriveasca in gaura rosie si cea alba tongue
eu asa fac xD
Sau conecteaza niste boxe la laptop sau sistem sau ce ai tu xD
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoră ce s-a spus mai sus, acele răspunsuri sunt total pe lângă subiect.
Există două tipuri de sunet, digital și analog, în cazul celui digital DAC-urile (deci implicit placa de sunet) există în receptor (aici TV-ul), iar în analog DAC-urile există în emițător (laptop).
HDMI este o interfață digitală ce trimite cod video/audio către surse ce va fi decodat de către acestea.
În fine, soluția e simplă.
Fiind două lucruri total diferite (sunet analog/digital), notebook-ul trebuie setat să trimită sunet digital.
N-ai spus ce Windows ai, dar în principiu trebuie să setezi ca dispozitiv implicit de ieșire HDMI-ul.
În Vista și Windows 7 dai clic dreapta pe difuzorul din tray (de langă ceas), alegi Playback Devices și setezi ca default ieșirea HDMI.
În XP, mergi în panoul de control și cauți setări similare ca cele de mai sus.