| Mihaela0107 a întrebat:

Ciao, am gasit in Anglia unde locuiesc acum la 300 lire desktop HP nou are procesor i5 3.40 ghz, 8 gb ram, 1tb hard ce ziceti merge pentru streaming e ok? i7 e destul de scump sa-l iau nou ma gandeam daca ar fi bun pentru streaming si acest i5..multumesc

Răspuns Câştigător
| Bogdan549 a răspuns:

Un i5 in general ar fi mai slab cu 10 % decat un i7 si s-ar obseva numai in editare 3D (din cate stiu) dar acum depinde ce model e si ce placa video are. Eu ti-as recomanda sa-ti iei un pc pe componente in cazul in care vrei sa-ti mai faci vreun upgrade (la RAM, la HDD, etc) si in cazul in care ti se strica ceva (ex: placa video) tu daca iti iei cu totul PC-ul s-ar putea cine stie ce sa iti mai umble pe acolo si sa nu mai poti sa-l folosesti.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă dorești să faci stream on line(să emiți de exemplu conținut multimedia pe internet,, pe scurt streaming media) sau să găzduiești servere de jocuri, recomand un desktop pe care să-l transformi într-un server.Nu proceda greșit așa cum mulți din păcate, care-și transformă pc-urile personale în servere.Mare greșeală. Succes

| Korrawi a răspuns:

Vrei sa te joci pe el si in acelasi timp sa faci streaming? Intreb pentru ca sunt oameni care au PC dedicat doar pentru streaming, cu o placa de captura pe el evident.
Depinde ce te joci si la ce rezolutie vrei sa faci streaming. Mai depinde si de viteza de upload. Inainte sa-l iei, eu as zice sa faci un bandwidth test sa vezi daca ai indeajuns de mult upload.
Ai aici un tabel ca sa-ti faci idee daca e ok sau nu, cat de cat.
https://docs.google.com/......dsheet/ccc

| Mihaela0107 explică:

Dar eu nu am nevoie pentru editare 3 d sau asa ceva...si nu vreau sa fac upgrade pe viitor mi-e ok asa ca vreau sa-l folosesc pentru streaming si nu vreau sa-l iau second ca nu stiu cat ma tine...de asta voiam unul nou, si e acceptabil la pret fata de un i7 iar mare diferenta intre ele nu e.