| Player54 a întrebat:

Cine imi spune si mie cum se calculeaza metrii cubi (formula). De exemplu, daca am lungimea de 4m, latimea de 2m si inaltimea este de 3m. Vrea sa imi spuneti formula si rezultatul la exemplul meu.

Răspuns Câştigător
| Florin6326 a răspuns:

L X l x h(lungime x latime x inaltime) 4x2x3=24m cubi

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă este un paralelipiped dreptunghic
V= L *l *h unde L =lungime, l= lățime și h înălțime iar *semnul Înmulțirii
V= 24 mcubi
dacă este o piramidă cu baza un dreptunghi atunci volumul este de trei ori mai mic și este 8 mcubi.

| ganton a răspuns:

Da- o dracul de matematica eu sunt analfabet, ascult manele si kraftwerk, mananc hot dog in audi am iphone 4 deci am bani iti dai seama nu iti trebuie scoala. da daca vrei tu neaparat sa stii vezi ca e pe android market un program d-asta de calculeaza volume, distante etc laughing.