| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu arta cositoritului?big grinMai exista niste "chichite" sa le zic asa la care se mai rupe cate un fir in interior, gen casetofon, jucarii, MP3 portabil chiar,etc. Vreau sa imi spuneti ce scule imi trebuie ca sa fac lipituri din astea,sa lipesc firele la loc,din ce am inteles eu imi trebuie un pistol de lipit si niste sarmulite din nu stiu ce material,am uitat!laughingDe exemplu am un radio portabil,l-am primit de la un prieten,a zis ca n-are ce face cu el, e super tare, are port USB si MacroSD, bineinteles m-i l-a dat cu tot cu Adaptor MicroSD si cu Card de 1GB, norocul meu. Aparatu' este aproape nou, are un plastic rupt in el pe care il voi lipi cu picatura ceva si 2 fire rupte,unul vine de la alimentarea de la baterii si unul de la alimentarea de la priza (in interior,nu cel de la priza, nu stiu cum sa explic), si sa imi spuneti metoda asta cu cositoritul ce imi trebuie dar si cum as putea face altfel, de exemplu daca pun firul si picatura peste el ca sa se lipeasca are ceva?laughingAaaa...era sa uit inca ceva,am si niste boxe care la fel, firele rupte, adica ala de la jack, in afara de izolare cu banda pot fi si astea cositorite ca sunt din cupru,"aurii"adica!laughing Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru lipit iti trebuie un pistol de lipit, cositor sub forma de fir (se gaseste la metalo-chimice) si pasta decapanta. Pe vremea lui Ceausescu eu foloseam colofoniu (sacaz de vioara) in loc de pasta decapanta. Pentru firele care sun din cupru acoperit cu o pelicula fina, transparenta (cele de la bobinaj) in loc de pasta decapanta se foloseste o aspirina. Cu pasta decapanta se curata mai intai locul si apoi se pune cositor.