| bestfully a întrebat:

Cine se pricepe la laptopuri? Vreau sa-mi iau unul si nu stiu ce sa aleg. Vreau o placa video acceptabila, pentru a putea rula jocuri mai vechi(nu chiar ultimele aparute), un procesor bun, sa fie silentios, fiabil. Nu stiu spre ce firma sa ma orientez. Il vreau pentru muzica, filme, aplicatii, jocuri( sims 2, sims 3). Pretul 2000-2200 ron. Si din cate am inteles un laptop cu 7200 de rotatii e mai zgomotos decat unul cu 5400. Am deja un pc foarte galagios si mi-as dori ceva mai silentios. De asta si vreau sa-l schimb. Parca este un tractor pcul meu.

4 răspunsuri:
| senorita.ro a răspuns:

1. Nu are logica sa iei un laptop nou la 20 de mil (lei vechi) si sa joci jocuri vechi :))

2. Intradevar suna mai tare la 7200 rpm ca unul la 2500 pentru ca... na :D il invarte mai tare. Dar sa nu uitam ca e mult mai eficient 7200 rpm, iti aduce informatiile mai rapid... racire mai performanta. E mai ok la 7200 (parerea mea).

Astfel, revenind la subiect eu te sfatuiesc sa optezi pentru un Asus, Hp, in cel mai rau caz Toshiba.

Sfat: Sa te feresti de Lenovo (motiv: repar destul de des laptopuri si 70% dintre ele sunt Lenovo)

www.StudioVision.ro

| Mee a răspuns:

Mamaa eu iti recomand un HP, este prea tare, Modelul HP ProBook 4520s Laptop HP ProBook 4520s Detalii si pret este un laptop din clasa business, cu un design foarte rafinat si cu un ecran de 15.6". Procesorul Intel Core i3-350M ofera performante mai mari decat predecesorul sau, Intel Core 2 Duo, de pe modelul 4510s. Puteti beneficia de acest laptop cu caracteristici business fara sa fie nevoie sa scoateti foarte multi bani din buzunar. Hai sa punem sub lupa modelul HP ProBook 4520s.

Carcasa acestui laptop este robusta si bine finisata, fara a se fi exagerat in privinta anumitor elemente de design. Materialul folosit la fabricarea acestei carcase este aluminiul, vopsit negru, cu insertii maro. Aceasta este disponibila in doua variante de culori: caviar si bordeaux. Balamalele sunt destul de stranse, si nu veti avea nici o problema atunci cand o veti inchide sau deschide. Lateralele ecranului sunt de un negru stralucitor si atrag foarte repede amprentele. Laptop-ul HP ProBook 4520s, cu tot cu baterie, cantareste 2.39 kg, o greutate mai mica comparativ cu a altor laptop-uri care ne-au "cazut" pe mana. Cu toate ca nu are nici un fel de buton pe care sa apasam atunci cand vrem sa ridicam ecranul, putem baga foarte simplu degetul sub acesta pentru a-l ridica, lucru cu care ne vom obisnui foarte repede.Acest model are un ecran de 15.6" care reflecta lumina. Rezolutia maxim suportata este de 1366×768 pixeli, avand un format de 16:9. Datorita ecranului 720p high-definition, culorile si contrastul sunt aproape perfecte. Majoritatea utilizitorilor de laptop-uri sunt putin ingrijorati in ceea ce priveste trecerea de la ecranele cu format 16:10 la cele cu format 16:9. Diferenta este atat de mica incat nu veti avea nici o problema in aceasta privinta. Unghiurile de vizibilitate sunt decente, iar vizionarea serialelor si filmelor preferate in format HD este mai mult decat placuta si relaxanta.

Tastatura modelului HP ProBook 4520s este identica cu cea a modelului HP ProBook 4510s. Distanta dintre taste este optima si foarte rar vom apasa, din greseala, alte butoane. Vom gasi, de asemanea, in partea dreapta, o tastatura numerica. Fiecare tasta este aproape plata, avand o textura mata, foarte fina. Atunci cand veti apasa o tasta veti observa ca adancimea fiecareia este exelenta. Acest lucru, cat si forma butoanelor, nu va fi pe placul tuturor. Palmrest-ul acestui laptop este putin inaltat si destul de lat pentru a ne sprijini incheieturile atunci cand scriem. Touchpad-ul are o textura bine definita si raspunde foarte bine la comenzi. Un lucru interesant la acest touchpad este "Gesture Enabled", care permite rotirea imaginilor, zooming in, pan out, cat si scroll up si down, atunci cand navigam pe internet. Ca si la alte modele, producatorul a integrat butoanele mouse-ului in touchpad. Specificatii tehnice:

- Tip procesor: Intel Celeron Dual Core
- Model procesor: P4500
- Frecventa procesor: 1860 MHz

- Rezolutie: 1366 x 768
- Diagonala: 15.6 inch

- Tip memorie: DDR2
- Capacitate memorie: 2 GB
- Frecventa: 1333 MHz

- Capacitate Hard Disk: 250 GB
- Viteza de rotatie: 7200 rpm
- Tip Hard Disk: SATA

- Tip memorie video: Integrata
- Producator chipset video: Intel

- Unitati citire/scriere: DVD RW
- Audio: Difuzoare stereo
- Camera WEB: 2.0MP
- Cititor de carduri: Da

- VGA: 1
- USB 2.0: 3- HDMI: 1
- PCMCIA: 1x34mm
- Microfon: 1
- RJ-45: 1
- Intrare audio: 1
- eSATA: 1

- Retea: 10/100/1000
- Wireless: 802.11b/g/n
- Bluetooth: Da

- Baterie: Li Ion 6 Celule
- Autonomie de lucru: Pana la 5 ore.
Modelul HP ProBook 4520s are destule porturi, tinand cont de faptul ca este un notebook business de dimensiuni relativ mici. Cu toate acestea, ar mai fi fost loc pentru cateva porturi in plus. In partea din fata se afla SDHC- card reader si audio jacks. In partea stanga vom gasi Kensington lock slot, VGA, LAN, HDMI, eSATA, 1 USB si ExpressCar. In partea dreapta se afla 2 USB, modem-ul, unitatea optica si DC- power input. In partea din spate nu exista nici un port.

Laptop-ul testat de noi a fost echipat cu un processor Intel i3 350M, la o frecventa de 2.26 GHz, 3 GB DDR3, un HDD de 320 GB, la 7200 RPM, o placa video dedicata, ATI Radeon HD 4330, cu 512 MB memorie si o unitate optica, DVD-RW. Procesorul Intel i3 este vizibil mai rapid decat predecesorul Intel Core 2 Duo, cu care este echipat fratele mai mic, modelul 4510s. Per total, Modelul HP ProBook 4520s a avut rezultate cu 30% mai bune decat modelul anterior.Bateria cu 6 celule a modelului HP ProBook 4520s are o autonomie, spune producatorul, de pana la 5 ore. Testata insa la maxim (sistemele Wi-Fi si Bluetooth active + un mouse wireless conectat) bateria nu a tinut mai mult de 3 ore si 10 minute. Dupa ce am deconectat mouse-ul wireless aceasta s-a descarcat in 4 ore si 3 minute. Aveti la dispozitie, optional, o baterie cu 9 celule, care va va oferi 2-3 ore in plus de autonomie.
Poate te intereseaza si:

Laptop HP G62 – Performanta la pret redus
Laptop HP Pavilion DV6 – Performant si accesibil
Laptop Dell Vostro 1015 – Veleitati business la pret avantajos
Laptop Toshiba L655-172 – Pentru toate categoriile

| MTD4TheD3v1l a răspuns:

Ia-ti un Asus dupa mine e cel mai bun..si cv de 4 gb ram si placa video peste 1 gb si procersor minimum 3.0 GHz si gasesti sigur ceva la 10-15 milioane cauta pe mercador

| bestfully explică:

Am zis ca vreau jocuri vechi pentru ca daca as vrea jocuri de ultima generatie ar trebui sa dau 100 de milioane (de lei vechi) si chiar nu are rost. Pentru ca laptopurile pentru jocuri sunt foarte scumpe.