| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca pun intrebarea asta pentru a suta oara! De o luna intreaga fara rezolvare! Nu este niciun program sau setare din calculator/net cu care sa blochez vizionarea anumitor clipuri de pe Youtube sau sa blochez orice link-uri doresc de pe net? Suntem in 2015 si nu cred ca nu exista solutie. Va rog veniti cu raspunsuri detaliate/inteligibile fara raspunsuri vagi, cu toate ideile voastre! Am primit raspunsuri la intrebarile anterioare dar nesatisfacatoare. Mare nevoie de ajutor, urgent! Fundita?!

14 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Poţi face un blocaj din router, blocând site'uri sau ip'uri, la unele routere poţi gestiona viteza şi timpul la fiecare calculator cât să fie conectat la internet.
Sunt multe metode, mă mir că nu ai găsit nimic pe google.
https://www.youtube.com/watch?v=g89MweRup_o

https://www.youtube.com/watch?v=W5PUY7Eb2MA

https://www.youtube.com/watch?v=JpMIWctfJb8

Depinde ce browser foloseşti, poţi bloca din browserul web.
La şcoli se foloseşte blocajul din router.
Mai există şi metode din windows, cu firewall dar nu îţi recomand, nu funcţionează bine.
Sunt multe metode, dacă cauţi pe google găseşti, ţi'am dat şi videoclipuri, mai simplu de'atât nu ştiu :)

| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Dar stii cum pot bloca link-uri separat. Adica as vrea sa blochez 2 link-uri dintr-un site, nu intreg site-ul. As dori sa blochez 4 clipuri de pe Youtube dar nu tot Youtube-ul. Cum as putea face asta?

| CodeLights a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e o variantă!
Tu dacă pui aceiași intrebare a suta oară, deja mă face să cred că folosești acest cont pentru ati da singur funde!winking
Fără supărare dar la ce idei ți-am dat, poți bloca ce dorește mușchiul tau și răs-blocawinking
Așa că rămăn la varianta că matale iți dai singur funde!

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai cum sa blochezi un singur link.
Am inteles ce vroiai sa spui.
Sa iti dau un exemplu, scrii pe google numele clipui da? tu blochezi linkul respectiv cu clipul.
Ok eu intru pe youtube pe canalul utilizatorului si dau click pe acel videoclip, videoclipul va avea la link ceva in plus si va merge sa vizionezi.
Daca postez pe fb link'ul respectiv chiar daca tu l'ai blocat (eu pot da copy si paste) il pot viziona direct de pe facebook.
Nu poti bloca un anumit continut dintr'un site, decat daca blochezi tot site'ul.
Pot cei de pe site'ul respectiv sa iti blocheze ip'ul la anumite videoclipuri dar asta nu se face asa la cerere laughing

| Zaygon a răspuns:

Cand zici block pe youtubr suna ca si cum ai vrea sa le reclami la youtube sa nu le mai afiseze.

| Zaygon a răspuns:

Cea mai simpla metoda de a bloca ori ce link si acum scuzati ironia: scoate cablul de la internet si le-ai blocat pe toate. happy

| Zaygon a răspuns:

Eu nu ii vad rostul la discutie. Sunt doar niste clipuri pe youtube. Si asa cotinutul restrictionat pe baza de varsta nu poti sa il vezi decat daca ai cont si ai peste 18 ani.

| CodeLights a răspuns:

Păi e foarte simplu, nu e cine știe ce mare filozfie, deci intri pe mozzila firefox la tabul cu suplimente și scrii acolo sus in căsuța de căutări block site, și o să-ți afișeze o sută de add-on-uri care mai de care mai interesante, și de acolo îți alegi și tu cel care este mai popular și cu cei mai mulți utilizatori, apoi îl instalezi dai restart la browser dacă cere, apoi te intri in setările acelui add-on și dacă e nevoie configurezi dacă nu le lași așa, apoi tot ce îți mai rămăne de făcut este să intri pe site-urile care vrei să le blochezi și le dai block cu acel addon.
Și dacă vrei să te joci și mai mult poți instala aplicația peer block incă este gratuită din căte văd bagi ip ul care nu-ți convine și pac pac site-ul este blocat de nici naiba nu-ți mai deblochează. Și poți căuta chiar și Bot Revolt face treabă bună sau Moblock sau Peer Guardian. Sunt o gramadă de aplicații, timp să ai să inveți să lucrezi cu ele și chef să le instalezi laughing
Este bine ca te pasionează acest subiect căci este util pentru securitatea pc-ului!
Mai poți testa firewall-ul comodo și să inveți să umbli pe el bine de tot!

| CodeLights a răspuns:

Chiar acuma am instalat add-onul Block Site v1.1.8 și văd că merge de minune și e un simplu add-on laughing

| anonim_4396 explică (pentru CodeLights):

Dar nu stii cum pot bloca link-uri separat?! De exemplu as vrea sa blochez 4 clipuri de pe Youtube dar nu intreg site-ul! Cum pot face asta?

| CodeLights a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, nu există afirmația " cum pot bloca link-uri separat "!
Dacă dorești să blochezi un clip pe youtube o poți face direct din contul tău de youtube!
Sau folosind aplicația peer block!

| anonim_4396 explică (pentru CodeLights):

Imi poti da niste instructiuni pentru peer block?! Am incercat si nu mi-a iesit nimic. Ce setari trebuie sa pun? Ce pasi de urmat? Poate bloca orice clip de Youtube doresc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum pot bloca orice clip de pe Youtube cu PeerBlock?

| CodeLights a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi vezi, tocmai asta e chestia cu TPU, fiindcă este limitat!
Eu ți-am dat sfatul cu Peer Block, iar tu acuma trebuie să intri pe youtube și să cauți tutoriale să inveți cum se utilizează aceste aplicații
Îmi este imposibil să te invăț să folosești un anume soft, atăta vreme căt nu sunt lăngă tine să-ți arăt, practic imi este imposibil, și de asta zic că TPU este limitat aici.
Dacă te pasionează acest aspect, îți trebuie răbdare și timp să inveți să folosești aceste programe, fiindcă nu cine știe ce, dar nici simplu nu este! Intra pe softpedia și caută programe de securitate și citește tot ce ține de ele, vezi și tu ce pot face, și cu te pot ajuta aceste programe.