| NicusorYo a întrebat:

Cu ce ma poate ajuta in asta protectia copilului?
Tatal meu s-a despartit de mama mea, si am ramas 4 ani(atat am stat eu pana acum)cu mama mea, iar acum eu vreau sa ma mut la taty, si ea nu e de nici o culoare de acord.
Am 14 anywinking
Mersi, funda

Am 14 anisori

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Protectia copilului nu te poate ajuta cu nimic in ce vrei tu. Aceasta se ocupa doar de copiii care nu au parinti, ai caror parinti au fost decazuti din drepturile parintesti ori sunt abuzati psihic ori fizic.
Ti-am raspuns la prima intrebare, de asemenea pe privat. Nu exista alta cale legala de a sta cu tatal tau decat cea expusa de mine. Ti-am spus sa nu te orientezi dupa ce spun copiii de pe site, nu au cunostintele si experienta necesara. Nu mai repet, procedeaza cum ti-am spus, cu cantarirea obiectiva a ambelor variante. Un singur aspect ma nedumereste si vad ca nu l-ai amintit: care sunt motivele pentru care nu mai vrei sa stai cu mama ta? Succes si numai bine!

| katy92 a răspuns:

Nu ai precizat cui a hotarat judecatorul sa te lase in grija.dar sa stii ca nu mai esti un copil la 14 ani si te poti pronunta in fata instatntei si poti spune cu cine vrei sa stai deoarece de la 10 ani si copii sunt audiati in privinta incredintarii. daca nu reusesti asa pur si simplu trebuia sa porti o discutie ff serioasa cu mama ta deoarece nu are dreptu sa iti interzica sa iti vezi tatal sau sa te muti cu el